Pertrokanterik femur kırıklarında iki farklı fiksasyon yönteminin (pfn-dhs) etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of two different fixation methods (pfn-dhs) in pertrochanteric femur fractures
- Tez No: 491843
- Danışmanlar: UZMAN ÜMİT TUHANİOĞLU, UZMAN HASAN ULAŞ OĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Pertrokanterik Femur Kırıklarında İki Farklı Fiksasyon Yönteminin (Pfn-Dhs) Etkinliğinin Karşılaştırılması Amaç: Pertrokanterik femur kırıkları tedavisi zor ve implant seçiminde tartışmaların olduğu kırıklardır. Bu çalışmamızda amaç pertrokanterik kırıklarda iki farklı fiksasyon yönteminin (pfn-dhs) birbirine üstünlüklerinin radyolojik ve klinik sonuçlar ile birlikte değerlendirilmesi, farklı kırık tiplerinde yetmezlik nedenlerinin belirlenmesi ve hastaların reoperasyon riskinin azaltılmasına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi kliniğinde eylül 2014 ve eylül 2016 tarihleri arasında pertrokanterik femur kırığı tanısıyla pfn ve dhs ile osteosentez uygulanan hastalar yaş sınırı ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar uygulanan implant tipine göre DHS uygulanan, 2. jenerasyon lag vidası ve antirotasyon kaması içeren PFN(PFN2)uygulanan ve 3. jenerasyon helikal bladeli PFNA(PFN3) ile fiksasyon yapılan hastalar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Kırık tipleri AO sınıflamasına göre değerlendirildi, stabil ve instabil olarak sınıflandırıldı. Postoperatif grafilerde PFN ve DHS uygulanan hastalarda tip apex mesafesi ile boyun cisim açısının ölçümleri yapıldı ve lag vidasının femur başı içindeki konumu değerlendirildi. Hastaların fonksiyonel klinik sonuçları Harris kalça skoruna göre, radyolojik sonuçlar Baumgaertner redüksiyon ölçütlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 103(30-97) hasta dahil edildi. Hastaların ortalama takip süresi 13 ay(6-24) idi. 103 hastadan 19'una (%18.4) PFNA, 52'sine (%50.4) DHS,32'sine(%31.2) ise lag vidası ve antirotasyon kaması içeren 2. jenerasyon PFN uygulandı. DHS grubunda hastaların %46.2'si, PFN2 grubunda hastaların %65.6'sı ve PFN3 grubunda ise hastaların % 68.4'ü instabil kırık olarak sınıflandırıldı. DHS uygulanan grupta yetmezlik %7.6 oranında görülürken, PFN2 uygulanan grupta yetmezlik %12.5,PFNA uygulanan grupta yetmezlik %5.8 oranında görüldü. PFN grubunda yetmezlik gelişen hastaların %80'inin, DHS grubunda ise %75'inin CDA ölçümleri 130 derecenin altında olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison Of The Efficacy Of Two Different Fixation Methods (Pfn-Dhs) In Pertrochanteric Femur Fractures Aim: Pertrochanteric femur fractures are difficult to treat and there are debates in implant selection for these fractures. The purpose of this study is to evaluate the superiority of two different fixation methods (PFN-DHS) in pertrochanteric fractures together with radiological and clinical results, to determine the causes of failure in different types of fractures and to decrease the risk of reoperation of patients. Materials and Methods: S.B.Ü Adana Numune Training and Research Hospital, Department of Orthopedic Surgery, between September 2014 and September 2016, assessed retrospectively 103 patients who underwent osteosynthesis with PFN and DHS with a diagnosis of stable and instable pertrochanteric femur fracture, regardless of age and gender. The patients were divided into 3 groups as DHS according to the implant type applied, 2nd generation lag screw and PFN (PFN2) containing antirotation wedge and 3rd generation helical breed PFNA (PFN3).Fracture types were evaluated according to AO classification, and stable distinction was made as stable and unstable. In patients who underwent PFN and DHS on postoperative radiographs, measurements of the neck shaft angle(nsa) were made and the position of the lag screw within the femur head was assessed. Functional clinical results were evaluated according to Harris hip score, and radiological results were evaluated according to Baumgaertner reduction criteria. Results: A total of 103 (30-97) patients were included in the study. The average follow-up period of the patients was 13 months (6-24).Of these 103 patients, 19 (18.4%) were treated with PFNA, 52 (50.4%) with DHS and 32 (31.2%) with lag screws and antirotation wedge including second generation PFN. 46.2% of the patients in the DHS group, 65.6% of the patients in the PFN2 group and 68.4% of the patients in the PFN3 group were classified as unstabilized fractures. İmplant failure was observed as 7.6% in the group treated with DHS, 12.5% in the group treated with PFN2 and 5.8% in the group treated with PFNA. It was determined that 80% of the patients with PFN failure and 75% of the DHS group had CDA measurements below 130.