Acil serviste KOAH alevlenmesi olarak değerlendirilen hastalarda serebral oksimetre cihazı ile yapılan beyin doku oksijenasyonu ölçümlerinin pulse oksimetre ve kan gazi değerleri ile karşılaştırılması ve analizi
Comparison and analysis of brain tissue oxygenation measurements performed with a cerebral oximeter device and pulse oximeter and blood gas values in patients evaluated as experiencing COPD exacerbation in the emergency department
- Tez No: 941224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), dünya genelinde yaygın görülen ve ciddi sağlık yükü oluşturan, geri dönüşümsüz hava yolu daralmasıyla seyreden bir hastalık olup, özellikle sigara kullanımı ve çevresel etkenlerle ilişkilidir. Bu araştırma, KOAH alevlenmeleri sırasında oksijenlenmenin izlenmesinde serebral oksimetre cihazlarının etkinliğini değerlendirerek, mevcut ölçüm yöntemlerine kıyasla daha doğru ve güvenilir sonuçlar sunup sunmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli-gözlemsel prospektif bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. Acil servise başvuran izole KOAH alevlenmesi olarak değerlendirilen 18 yaş ve üstü her iki cinsiyetten, çalışmaya katılma onamı veren ve verilerine eksiksiz ulaşılabilen tüm hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri ve ek hastalık bilgileri, acil servis başvuru anında serebral oksimetre oksijenasyon değerleri, pulse oksimetre değerleri, arteriyel kan gazı verileri, bilinç düzeyleri kayıt altına alınmış, uygun istatiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 330 KOAH hastasının yaş ortalaması 73,4 ± 11,1 olup, %66,7'si erkekti ve %75,2'sinde ek hastalıklar bulunuyordu. Hastaların hospitalizasyon durumu ile kardiyak hastalık ve nörolojik hastalık arasında anlamlı bir ilişki bulunurken (p: 0,036 ve p: 0,038), hastaneye yatış yapanlarda Glasgow Koma Skalası (GKS), arteriyel oksijen parsiyel basıncı (PaO2), kan oksijen satürasyon (SpO2) ve Rejyonel oksijen satürasyonu (rSO2) değerleri düşük, arteriyel karbondioksit parsiyel basıncı (PaCO2) ise yüksek bulundu (sırasıyla p:
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a common and serious health burden worldwide, characterized by irreversible airway obstruction, particularly associated with smoking and environmental factors. This study aims to evaluate the effectiveness of cerebral oximeter devices in monitoring oxygenation during COPD exacerbations and determine whether they provide more accurate and reliable results compared to existing measurement methods. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center, observational, prospective study. All patients aged 18 and older, of both genders, who were diagnosed with isolated COPD exacerbation and gave informed consent for participation were included. Demographic data, comorbid conditions, cerebral oximetry oxygenation values, pulse oximetry values, arterial blood gas data, and levels of consciousness at the time of emergency department admission were recorded, and comparisons were made using appropriate statistical methods. Results: The mean age of the 330 COPD patients included in the study was 73.4 ± 11.1 years, with 66.7% male and 75.2% having comorbid conditions. A significant relationship was found between hospitalization status and both cardiac and neurological diseases (p: 0.036 and p: 0.038). Hospitalized patients had lower Glasgow Coma Scale (GCS), PaO2, SpO2, and rSO2 values, while PaCO2 levels were higher (p: