Afet gazeteciliği bağlamında deprem haberlerinin incelenmesi: ATV ve NOW TV (FOX) ana haber bülteni örneği
Analyzing earthquake news in the context of disaster journalism: The case of ATV and NOW TV (FOX) news bulletins
  1. Tez No: 928138
  2. Yazar: ZHANAIYM KUANDYK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA LİVBERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde toplum, iklim değişikliği nedeniyle daha sık ve yoğun hale gelen afetler ve doğal tehlikeler nedeniyle benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyadır. Medyanın felaketler esnasında üstlendiği rolün sadece bilgilendirici bir yönü değil, aynı zamanda afet riskinin azaltılmasına da katkıda bulunan bir rolü vardır. Ancak televizyonda afet haberlerinin sunumu çoğu zaman gazeteciliğin ahlaki ve etik yönlerini ihlal etme riski taşımaktadır. Bu tür haber içeriklerin afetler sırasında medyada sunulma biçimi, kamuoyunun oluşumuna katkıda bulunarak izleyicilerin algısını etkilemektedir. Türkiye'yi 1999 yılında büyük ölçüde sarsan depremden sonra, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'nin Kahramanmaraş ilinde meydana gelen deprem, büyük ölçekli afet riski açısından gündeme gelmiştir. Bu kapsamda“Afet Gazeteciliği Bağlamında Deprem Haberlerinin İncelenmesi: ATV ve NOW TV (FOX) Ana Haber Bülteni Örneği”başlıklı tez çalışması, gündem belirlemenin ana yönlerini, afet gazeteciliğinin temel ve ayırt edici özelliklerini incelemiştir. Çalışma kapsamında 6 Şubat-25 Şubat 2023 tarihleri arasındaki deprem haberlerini ele alan ATV ve NOW TV (FOX) televizyon kanallarının hafta içi ve hafta sonu bazında akşam ana haber bültenleri değerlendirilmiştir. Araştırmada, ana haber bültenlerinde yer alan deprem haberlerinin niceliksel ve niteliksel içerik analiziyle elde edilen verileri afet gazeteciliği, etik kriterleri ve psikolojik etki bağlamında incelenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's society faces unprecedented challenges related to disasters and natural hazards, which are becoming more frequent and intense due to climate change. The role of the media during disasters is not only to provide information but also to contribute to disaster risk reduction. However, presenting disaster news on television often risks violating the moral and ethical principles of journalism. Broadcasting such news content during disasters influences audience perceptions and contributes to the formation of public opinion. After the earthquake that severely shook Türkiye in 1999, the earthquake that occurred in the Turkish province Kahramanmaraş on February 6, 2023, has become significant in terms of large- scale disaster risk. In this context, the article“Analyzing Earthquake News in the Context of Disaster Journalism: The Case of ATV and NOW TV (FOX) Main News Bulletins”examines the main aspects of agenda-setting and the main and distinctive features of disaster journalism. The study analyzed the evening editions of ATV ana NOW TV (FOX) main news bulletins covering earthquake news between February 6 and February 25, 2023, on both weekdays, and weekends. The study employed quantitative and qualitative content analyses of earthquake news in major newscasts, focusing on the context of disaster journalism, ethical criteria, and psychological impact.