SE öğrenme modelinin Arapça konuşma becerisi öğretiminde kullanımı
The use of 5e learning model in teaching Arabic speaking skills
  1. Tez No: 941238
  2. Yazar: HAKAN SEMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüze kadar yabancı dil öğretimi üzerine çok çeşitli metotlar ve stratejiler geliştirilmiştir. Bu stratejilerden bazıları dil ihtiyaçlarının farklılaşması ve çeşitlenmesi sonucunda etkisini kaybettiği düşünülmektedir. 5E Öğrenme Modeli öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimseyerek öğrenme sürecini giriş, keşfetme, açıklama, derinleştirme ve değerlendirme aşamalarına ayırır. Bu modelin öğrencilerin aktif katılımlarını teşvik etmesi ve somut etkinlikler kullanılarak öğretimin kalıcılaştırılmasını hedeflemesi konuşma becerisi öğretimi için önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmada, 5E Öğrenme Modeli'nin konuşma becerisini öğretim sürecine nasıl entegre edileceği ele alınmıştır. Bu bağlamda, imam hatip liseleri 6. Sınıf Arapça müfredatının tüm temaları için ders planları hazırlanmış ve her aşama için etkinlik önerileri sunulmuştur. Modelin dil öğretim süreci içerisinde öğrencilere sadece bilgi sunmakla kalmayıp onların iletişimsel becerilerini de günlük hayatta aktif bir şekilde kullanması vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu modelin dil öğretiminde etkin bir araç olarak kullanılabileceği ve Arapça öğretiminde yenilikçi ve etkili öğretim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Until today, various methods and strategies have been developed for foreign language teaching. Some of these strategies have lost their effectiveness as a result of the differentiation and diversification of language needs. This study aims to examine the effectiveness of the 5E Learning Model in teaching Arabic speaking skills. The 5E Learning Model adopts a student-centred approach and divides the learning process into the stages of engagement, exploration, explanation, elaboration, and evaluation. The fact that this model encourages students' active participation and aims to make teaching permanent by using concrete activities is very important for teaching speaking skills. In this study, how the 5E Learning Model can be integrated into the teaching process of speaking skills is discussed. In this context, lesson plans were prepared for the first three themes of the 6th-grade curriculum and activity suggestions were presented for each stage. It is emphasized that the model does not only provide students with information in the language teaching process but also actively develops their communicative skills. In conclusion, this model can be used as an effective tool in language teaching and can contribute to the development of innovative and effective teaching strategies in Arabic language teaching.