Yaşam döngüsü analizi ile sürdürülebilir havacılık yakıtlarının karbon ayak izinin belirlenmesi
Determination of the carbon footprint of sustainable aviation fuels using life cycle analysis
- Tez No: 941264
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde küresel iklim değişikliği, insan faaliyetleri sonucu atmosfere salınan sera gazlarının artışına bağlı olarak dünya genelinde ciddi çevresel tehditler oluşturmaktadır. Bu bağlamda, yoğun karbon salımı gerçekleştiren sektörler arasında yer alan havacılık endüstrisinin çevresel etkilerinin azaltılması büyük önem taşımaktadır. Fosil yakıtların yerine kullanılabilecek alternatif çözümler arasında öne çıkan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları (SAF), karbon ayak izinin düşürülmesi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu tez çalışmasında, Babassu ve Camelina bitkilerinden elde edilen biyoyakıtların çevresel etkileri, geleneksel Jet A1 (kerosen) yakıtı ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sürecinde, Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) yöntemi kullanılmış; ham madde temininden başlayarak yakıtın yanma aşamasına kadar uzanan süreçler Tank-to-Wake (TTW) sınırları çerçevesinde ele alınmıştır. Hesaplamalar, sektörün öncü analiz araçlarından biri olan SimaPro yazılımı ve ReCiPe 2016 etki değerlendirme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 2021 ve 2022 yıllarına ait uzun ve kısa mesafe uçuş verileri dikkate alınmış; Jet A1 ve SAF yakıt tüketimleri gerçek bir havayolu firmasından temin edilen operasyonel verilere dayandırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, SAF kullanımının karbon ayak izini ortalama %84 oranında azalttığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, karakterizasyon, zarar analizi ve normalizasyon sonuçları da SAF yakıtlarının insan sağlığı, ekosistem ve kaynak kullanımı üzerindeki etkilerinin Jet A1'e kıyasla oldukça düşük olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, havacılık sektörünün iklim değişikliği ile mücadele kapsamında karbonsuzlaşma hedeflerine ulaşabilmesi için SAF kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, biyoyakıtların üretim ve kullanımını teşvik eden stratejik politikaların geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, global climate change has emerged as a critical environmental threat due to the increasing emission of greenhouse gases caused by human activities. In this context, reducing the environmental impact of high-emission sectors such as aviation has become a significant priority. Among the alternative solutions developed to replace fossil fuels, Sustainable Aviation Fuels (SAFs) stand out for their potential to reduce the carbon footprint of air transport. This thesis investigates the environmental performance of bio-based aviation fuels derived from Babassu and Camelina plants, compared to conventional Jet A1 (kerosene) fuel. The analysis uses the Life Cycle Assessment (LCA) methodology, considering the processes from raw material acquisition to the fuel combustion stage within the Tank-to-Wake (TTW) system boundaries. Calculations were carried out with the help of SimaPro software, utilizing the ReCiPe 2016 impact assessment method. The study includes operational data from both long- and short-haul flights conducted in 2021 and 2022, based on real flight records obtained from a domestic airline. According to the findings, using SAFs reduced the carbon footprint by approximately 84% compared to Jet A1 fuel. Additionally, the results of characterization, damage assessment, and normalization indicated that SAFs cause significantly lower impacts on human health, ecosystems, and resource depletion. Overall, the results emphasize that the widespread use of SAFs is critical for the aviation industry to achieve its decarbonization and climate goals. Accordingly, developing strategic policies to support the production and use of biofuels is essential for a more sustainable future in aviation.