Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çanak çömleksiz Neolitik Dönem sembolizminin arkeolojik buluntular ışığında değerlendirilmesi
Evaluation of the symbolism of the pre-pottery Neolithic Period in the Southeastern Anatolia Region in the light of archaeological finds
  1. Tez No: 941271
  2. Yazar: BERNA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ VOLKAN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDE ÇANAK ÇÖMLEKSİZ NEOLİTİK DÖNEM SEMBOLİZMİNİN ARKEOLOJİK BULUNTULAR IŞIĞINDA DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET“Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem Sembolizminin Arkeolojik Buluntular Işığında Değerlendirilmesi”başlıklı tez çalışması, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem yerleşimlerinden elde edilen arkeolojik veriler doğrultusunda, dönemin sembolik anlatım biçimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yaklaşık olarak MÖ 10000-7000 yılları arasına tarihlenen bu dönem, insanlık tarihindeki en köklü toplumsal, ekonomik ve kültürel dönüşümlerden birine sahne olmuş; avcı-toplayıcı yaşam tarzından yerleşik üretici topluluklara geçişin temel dinamikleri bu süreçte şekillenmiştir. Çanak çömlek kullanımının henüz başlamadığı bu evrede, sembolizm kolektif kimlik inşasının ve ritüel pratiklerin oluşmasında önemli bir rol oynamış ve toplumsal bütünleşmeyi sağlamıştır. Göbekli Tepe, Karahantepe, Nevali Çori, Çayönü, Körtik Tepe, Hallan Çemi, Sefertepe, Hasankeyf Höyük, Sayburç, Çakmaktepe ve Gre Filla gibi bölgedeki öncü yerleşimlerde ortaya çıkarılan dikilitaşlar, anıtsal mimari yapılar, antropomorfik ve zoomorfik figüratif tasvirler, geometrik motifler ve kült objeleri; Erken Neolitik topluluklarının sembolik evrenine dair kapsamlı bir repertuar sunar. Bu buluntular, dönemin düşünsel arka planının yalnızca doğa ile kurulan ilişkiye değil, aynı zamanda sosyal organizasyon biçimlerine, ölü kültüne, cinsiyet rollerine ve kutsal mekân olgusuna dair simgeler içerdiğini göstermektedir. Çalışma kapsamında, belirtilen coğrafya içinde Çanak Çömleksiz Neolitik merkezlerde belgelenen sembolik unsurlar sınıflandırılmış, ardından bu unsurların bağlamsal kullanımları analiz edilerek işlevsel ve temsil edici boyutları irdelenmiştir. Sembollerin yalnızca sanatsal ürünler olarak değil, aynı zamanda iletişimsel ve ritüel araçlar olarak değerlendirilmesi, söz konusu dönemin kültürel mantığının çözümlenmesinde temel bir yaklaşım olarak benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE SYMBOLISM OF THE PRE-POTTERY NEOLITHIC PERIOD IN THE SOUTHEASTERN ANATOLIA REGION IN THE LIGHT OF ARCHAEOLOGICAL FINDINGS ABSTRACT The thesis entitled“Evaluation of the Symbolism of the Pre-Pottery Neolithic Period in the Southeastern Anatolia Region in the Light of Archaeological Findings”aims to examine the symbolic forms of expression of the period in line with the archaeological data obtained from the Pre-Pottery Neolithic Period settlements in the Southeastern Anatolia Region. This period, which dates to approximately 10000-7000 BC, witnessed one of the most profound social, economic and cultural transformations in human history; the fundamentals of the transition from hunter-gatherer lifestyle to settled productive societies were shaped in this period. In this phase, during which the use of pottery had not yet begun, symbolism played an important role in the construction of collective identity and ritual practices and ensured social integration. Pillars, monumental architectural structures, anthropomorphic and zoomorphic figurative depictions, geometric motifs and cult objects unearthed at pioneering sites in the region such as Göbekli Tepe, Karahantepe, Nevali Çori, Çayönü, Körtik Tepe, Hallan Çemi, Sefertepe, Hasankeyf Höyük, Sayburç, Çakmaktepe and Gre Filla provide a comprehensive range of the symbolic universe of Early Neolithic communities. These findings show that the intellectual background of the period included symbols not only related to the relationship with nature, but also to forms of social organization, the cult of the dead, gender roles and the phenomenon of sacred space. Within the scope of the study, the symbolic elements documented in the Pre-Pottery Neolithic centres within the specified geography are classified, subsequently their contextual uses are analysed and their functional and representational dimensions are examined. The evaluation of symbols not only as artistic products but also as communicative and ritual tools is adopted as a basic approach in analysing the cultural logic of the period.