HAZOP ve L Tipi Matris risk analizi metodunun bulanık mantık yöntemi ile bütünleştirilmesi
Integration of HAZOP and L-Type Matrix risk analysis methods with Fuzzy Logic method
  1. Tez No: 967472
  2. Yazar: İBRAHİM IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYDİN ACAR, PROF. DR. ELİF ÇELENK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanayi devrimi sonrasında yaşanan teknolojik gelişmeler ile iş sağlığı ve güvenliği alanında tehlike ve risklerin önceden belirlenmesi ve kaynağında mücadele edilmesi ön plana çıkmıştır. Çalışma ortamlarının sağlıklı ve güvenli olabilmesi için çalışmalar başlamıştır. Makineleşme ile üretim bandında oluşan tehlike ve risklerden birçok iş kazası ve meslek hastalıkları meydana gelmekte ve bu nedenle her geçen gün yaralanmalar, iş gücü kayıpları, can kayıpları, maddi ve manevi kayıplar artmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılması ile iş sağlığı ve güvenliğinde reaktif yaklaşım yerine proaktif yaklaşım yerine almıştır. Bu yaklaşım ile işyerleri risk değerlendirmesi hazırlama, acil durum eylem planları oluşturma, sağlık gözetimi yapma gibi sorumluklar getirmiştir. İşyerlerinde mevcut veya sonradan meydana gelebilecek tehlike ve riskleri bertaraf etmek veya etkisini azaltmak için risk değerlendirmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, çimento üretimi yapan bir tesisin döner fırın bölümünde iki farklı risk analizi yöntemi belirlenmiş ve geleneksel risk analizi yapılmıştır. Bu analizler“Tehlike İşletilebilirlik Analizi-HAZOP ve L Tipi Matris”analizidir. Öncelikle HAZOP analizi uygulanıp sonrasında L Tipi Matris ile risk skorları belirlenmiştir. Daha sonrasında L Tipi Matris ile belirlenen olasılık ve şiddet değerleri MATLAB programında Fuzzy Logic modeline veriler girilerek çıktılar alınmıştır. Yapılan çalışma kapsamında döner fırın bölümünde toplam 18 tehlikeli sapma tespit edilmiş ve bu sapmalar L Tipi Matris analizi yöntemiyle derecelendirilmiştir. Belirlenen tehlikeler, MATLAB programı kullanılarak gerçekleştirilen bulanık mantık (Fuzzy Logic) analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, 12 tehlikede risk değerinde artış gözlemlenirken, 6 tehlikede mevcut risk değerinin altında sayısal sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda, analiz edilen tehlikelerin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the technological developments after the industrial revolution, it has come to the forefront to identify hazards and risks in the field of occupational health and safety in advance and to combat them at the source. Studies have started to ensure that working environments are healthy and safe. Many occupational accidents and occupational diseases occur due to the hazards and risks that occur in the production line with mechanization, and for this reason, injuries, labor force losses, loss of life, material and moral losses are increasing day by day. Law No. 6331 on Occupational Health and Safety replaced the reactive approach to occupational health and safety with a proactive approach. With this approach, workplaces have brought responsibilities such as preparing risk assessments, creating emergency action plans and conducting health surveillance. Risk assessment is needed in order to eliminate or reduce the impact of hazards and risks that may occur in the workplace. In this thesis study, two different risk analysis methods were determined and traditional risk analysis was performed in the rotary kiln section of a cement manufacturing plant. These analyses are“Hazard Operability Analysis-HAZOP and L Type Matrix”analysis. First, HAZOP analysis was applied and then risk scores were determined with L Type Matrix. Afterwards, the probability and severity values determined by the L Type Matrix were entered into the Fuzzy Logic model in the MATLAB program and outputs were obtained. Within the scope of the study, a total of 18 hazardous deviations were identified in the rotary kiln section and these deviations were graded by L Type Matrix analysis method. The identified hazards were subjected to Fuzzy Logic analysis using MATLAB program. According to the results of the analysis, while an increase in the risk value was observed in 12 hazards, numerical results were obtained below the current risk value in 6 hazards. As a result of the study, various recommendations were presented for eliminating or minimizing the analyzed hazards.