Benign fonksiyonel adrenal kortikal kitlelerin tanısında Ga68-DOTA-pentixafor PET/BT görüntülemenin yeri
The diagnostic efficacy of GA68-DOTA pentixafor PET/CT in the diagnosis of benign functional adrenal cortical masses
- Tez No: 941293
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK FİKRET ÇERMİK, DOÇ. DR. ESRA ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu tez çalışmasında, Ga68-DOTA Pentixafor PET/BT'nin aldosteron ve kortizol üreten adrenal kortikal kitlelerin fonksiyonel özelliklerini ve lateralizasyonunu belirlemedeki etkinliği değerlendirilmiştir. Pentixafor PET/BT'nin tanı ve tedavi sürecindeki potansiyeli, yüksek çözünürlüklü abdomen BT, kontrastlı abdomen MR ve F18-FDG PET/BT gibi diğer görüntüleme yöntemleriyle elde edilen bulgularla karşılaştırılarak analiz edilmiş ve klinik yönetime olan katkısı ortaya konmuştur. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, klinik, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleriyle benign fonksiyonel adrenal kortikal kitle şüphesi olan 25 hasta (19 kadın, 6 erkek) dahil edildi. Tüm hastalara IV F18-FDG ve Ga68-DOTA Pentixafor enjeksiyonunu takiben 1. saatte tüm vücut (PET1) ve 2. saatte abdominal geç görüntüler (PET2) alındı. Görüntüleme bulguları, lezyonların maksimum standart tutulum değerleri (SUVmax), LCRSUVmax (Lezyon-kontralateral sürrenal bez SUVmax oranı) ve LLRSUVmax (Lezyon-karaciğer SUVmax oranı) değerleri üzerinden değerlendirildi. Bu görüntüleme verileri, hastaların laboratuvar sonuçları, diğer görüntüleme yöntemlerinin bulguları ve opere hastaların cerrahi sonrası klinik, patolojik ve laboratuvar sonuçlarıyla karşılaştırılarak analiz edildi. BULGULAR: Ga68-DOTA Pentixafor PET/BT ile primer hiperaldosteronizm (PA) şüphesi olan 6/6 (%100), Cushing Sendromu (CS) şüphesi olan 5/18 (%27.7) ve ektopik ACTH sendromu (EAS) şüphesi olan 1/1 (%100) hastada karşı adrenal bez ve karaciğer parankiminden ayırt edilebilen fokal odaklar saptandı. Ga68-DOTA Pentixafor PET/BT ile fokal odak saptanarak cerrahi uygulanan PA (4/6) ve CS (5/5) hastalarının tamamında histopatolojik olarak adrenokortikal adenom doğrulanmış olup yanlış pozitiflik izlenmemiştir. 13 opere hastanın 8'inde gerçek pozitif, 3'ünde gerçek negatif, 2'sinde ise yanlış negatif sonuç elde edilmiştir. Ga68-DOTA Pentixafor PET/BT'nin fonksiyonel aldosteron ve kortizol salgılayan adrenal kortikal 12 kitleleri saptamada duyarlılığı %81.8, özgüllüğü %100, doğruluğu %84.6 olarak hesaplanmıştır. Opere olan hastalarda klinik ve biyokimyasal iyileşme PA hastalarının 4/4 (%100)'ünde, CS hastalarının 5/5 (%100)'inde izlendi. Pentixafor PET/BT'de odak saptanmayan 13 CS hastasından 4'ü opere edilmiş olup bu hastaların 3'ünde adrenokortikal adenom, 1'inde ise primer pigmente nodüler adrenal kortikal hastalık (PPNAD) saptanmıştır. Operasyon sonrası 2/4 hastada (%50) klinik ve laboratuvar iyileşme gözlenirken, diğer 2/4 hastada (%50) herhangi bir iyileşme izlenmemiştir. Lezyon SUVmax=3.84 eşik değeri ile %91 duyarlılık ve %50 özgüllüğe, LCRSUVmax=1.44 eşik değeri ile %45.45 duyarlılık ve %100 özgüllüğe, LLRSUVmax=4.36 eşik değeri ile %36.36 duyarlılık ve %100 özgüllüğe ulaşılmıştır. Ga68-DOTA Pentixafor PET/BT'de fokal odak saptanan ancak henüz opere edilmeyen 2 PA hastasından biri operasyon sırasını beklemekte, diğeri ise klinik ve laboratuvar izlem altında takip edilmektedir. Ga68-DOTA Pentixafor PET/BT'de fokal odak saptanmayan ve opere edilmeyen 8 CS ve şüpheli fokal odak saptanan 1 EAS hastasının klinik ve laboratuvar takipleri sürdürülmektedir. SONUÇ: Ga68-DOTA Pentixafor PET/BT, PA, CS ve EAS gibi benign fonksiyonel adrenal kortikal hastalıkların tanısında ve tedavisinde önemli bir araç olup, minimal invaziv yaklaşımlarla hasta yönetiminde yeni bir standart oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
AIM: This thesis aims to evaluate the effectiveness of Ga68-DOTA Pentixafor PET/CT in determining the functional characteristics and lateralization of aldosterone- and cortisol-producing adrenal cortical masses. The potential of Pentixafor PET/CT in diagnosis and treatment was analyzed in comparison with findings from other imaging modalities such as high-resolution abdominal CT, contrast-enhanced abdominal MRI, and F18-FDG PET/CT, and its contribution to clinical management was assessed. MATERIALS AND METHODS: The study included 25 patients (19 females, 6 males) suspected of having benign functional adrenal cortical masses based on clinical, laboratory, and imaging findings. All patients underwent whole-body imaging (PET1) at the 1st hour and delayed abdominal imaging (PET2) at the 2nd hour following IV administration of F18-FDG and Ga68-DOTA Pentixafor. Imaging findings were evaluated using maximum standardized uptake values (SUVmax), lesion-to-contralateral adrenal gland SUVmax ratios (LCR), and lesion-to-liver SUVmax ratios (LLR). These imaging results were compared and analyzed alongside laboratory results, findings from other imaging methods, and postoperative clinical, pathological, and laboratory outcomes in patients who underwent surgery. RESULTS: Ga68-DOTA Pentixafor PET/CT detected focal uptake distinguishable from the contralateral adrenal gland and liver parenchyma in 6/6 (100%) patients with suspected primary aldosteronism (PA), 5/18 (27.7%) with suspected Cushing's syndrome (CS), and 1/1 (100%) with suspected ectopic ACTH syndrome (EAS). In all PA (4/6) and CS (5/5) patients who underwent surgery after focal uptake was detected by Pentixafor PET/CT, adrenocortical adenoma was histopathologically confirmed with no false positives. Among the 13 operated patients, results were true 14 positive in 8, true negative in 3, and false negative in 2 cases. The sensitivity, specificity, and accuracy of Ga68-DOTA Pentixafor PET/CT in detecting functional aldosterone- and cortisol-secreting adrenal cortical masses were calculated as 81.8%, 100%, and 84.6%, respectively. Postoperative clinical and biochemical improvement was observed in 4/4 (100%) of PA and 5/5 (100%) of CS patients. Among 13 CS patients with no focal uptake on Pentixafor PET/CT, 4 underwent surgery; 3 were diagnosed with adrenocortical adenoma and 1 with primary pigmented nodular adrenal disease (PPNAD). Postoperative improvement was seen in 2/4 (50%) patients, while the remaining 2/4 (50%) showed no clinical or laboratory improvement. A lesion SUVmax cutoff of 3.84 had 91% sensitivity and 50% specificity; LCR SUVmax ≥1.44 had 45.45% sensitivity and 100% specificity; LLR SUVmax ≥4.36 had 36.36% sensitivity and 100% specificity. Of the two PA patients with focal uptake on Ga68-DOTA Pentixafor PET/CT who have not yet undergone surgery, one is awaiting surgical scheduling and the other is under clinical and laboratory follow-up. Among the 8 CS patients without detectable focal uptake and 1 EAS patient with suspicious focal uptake, follow-up continues. CONCLUSION: Ga68-DOTA Pentixafor PET/CT is a valuable tool in the diagnosis and management of benign functional adrenal cortical diseases such as PA, CS, and EAS, and holds potential to establish a new standard in patient care through minimally invasive approaches.