Böbrek hasar markerlarının preeklampsideki rolü ; KIM-1
Role of kidney injury markers in preeclampsia: KIM-1
  1. Tez No: 941294
  2. Yazar: EMİNE ÖNGÜÇ ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ATAKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Preeklampsi gebelikte mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerinden biridir. Preeklampsi; intrauterin gelişme geriliği, eklampsi, fetal distress, oligohidroamniyos gibi birçok komplikasyonla birlikte görülebilir. Böbrek Hasarı Molekülü-1(KIM-1), böbrek hasarı için sensitif ve spesifik bir biyomarker olarak tanımlanan bir transmembran glikoproteindir. KIM-1, böbrek hasarıyla birlikte böbrekte belirgin bir şekilde eksprese edilir. Bu nedenle böbrek hasarının erken tespitinde değerli bir biyobelirteçtir. Çalışmamızın amacı preeklampsi olan ve olmayan gebe hastalarda serum ve idrarda KIM-1 seviyelerini karşılaştırarak preeklampsi prediksiyonunda KIM-1 parametresinin idrarda sensivite, spesivitesini tespit etmek ve cut-off değerleri belirlemektir. Bu belirtecin seviyelerine göre preeklampsi erken tanısı ve renal hastalık prediksiyonunda kullanılıp kullanılmayacağı değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Aralık 2024 ve Şubat 2025 tarihleri arasında; İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran, 18-45 yaş arasında toplam 117 gebe dahil edildi. 48 preeklampsi hastası çalışma grubunu oluştururken 69 normotansif sağlıklı gebe kontrol grubumuzu oluşturmaktadır. Bulgular: Genel analizde preeklampsi ve kontrol grupları arasında idrar KIM-1 düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is one of the leading causes of maternal and fetal morbidity and mortality during pregnancy. It is often associated with complications such as intrauterine growth restriction, eclampsia, fetal distress and oligohydramnios. Kidney Injury Molecule-1 (KIM-1) is a transmembrane glycoprotein recognized as a sensitive and specific biomarker for kidney injury. It is markedly expressed in the kidneys following injury, making it a valuable marker for early detection of renal damage. This study aimed to compare serum and urinary KIM-1 levels in pregnant women with and without preeclampsia and to determine the sensitivity, specificity, and cutoff values of KIM-1 in predicting preeclampsia. The potential use of KIM-1 as a biomarker for early diagnosis of preeclampsia and prediction of renal disease was evaluated. Materials and Methods: A total of 117 pregnant women aged 18–45 years who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between December 2024 and February 2025 were included in the study. The study group consisted of 48 preeclamptic women, while 69 normotensive healthy pregnant women formed the control group. Results: No significant difference was observed in urinary KIM-1 levels between the overall preeclampsia and control groups.