Jinekoloji ve menopoz polikliniğimize başvuran 40-65 yaş arası perimenopoz ve menopoz dönemi kadınlarda osteopeni ve osteoporoz sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of osteopenia and osteoporosis in perimenopause and menopause women aged between 40-65 applying to our gynecology and menopause clinic
  1. Tez No: 941301
  2. Yazar: GİZEM ŞİRİN DONBALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç: 40-65 yaş arası perimenopoz ve menopoz dönemindeki kadınlarda osteopeni ve osteoporoz sıklığının karşılaştırılması, kemik tarama programına perimenopozal dönemde başlamanın gerekli olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kliniğimize başvuran 40-65 yaş arası kadınlardan, 65'i menopozal geçiş (perimenopoz) döneminde ve 85'i menopozal dönemde olmak üzere toplam 150 kişi çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bu kadınlarda spine (omurga) ve femur boynu kemik yoğunlukları ölçülerek karşılaştırılmıştır. Menopozal geçiş dönemindeki kadınlar da erken ve geç dönem ayrımı yapılarak kemik yoğunluklarındaki değişim, osteopeni ve osteoporoz sıklığı incelenmiş, menopozal dönemdeki kadınlarla karşılaştırılarak istatistiksel açıdan anlamlı fark olup olmadığına bakılmıştır. İki grup arası farklar, student's t-testi ve mann-whitney u testi ile, ikiden fazla grup tek yönlü ANOVA testi ve kruskal-wallis testi ile karşılaştırıldı. Kategorik veri analizleri, ki-kare testi ve fisher's exact testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to compare the prevalence of osteopenia and osteoporosis in women aged 40–65 years during perimenopause and menopause and to investigate whether initiating bone density screening programs during the perimenopausal period is necessary. Materials and Methods: A total of 150 women aged 40–65 years who presented to our clinic were included in the study: 65 were in the menopausal transition (perimenopause) phase, and 85 were in the postmenopausal phase. Bone mineral density (BMD) measurements of the spine (vertebral) and femoral neck were compared among these participants. Women in the perimenopausal phase were further stratified into early and late perimenopause subgroups to analyze changes in BMD, as well as the prevalence of osteopenia and osteoporosis. These results were statistically compared with those of postmenopausal women to determine significant differences. Results: .Significant difference was found in the spine and femoral neck T- and Z-scores between perimenopausal and postmenopausal women.