Nazal septal osseokartilajinöz bileşke ile kafa tabanı arasındaki mesafenin ve bu mesafenin burun tabanı ile olan açısal ilişkisinin bilgisayarlı tomografi ile ölçülmesi
Measurement of the distance between the osseocartilaginous junction of the nasal septum and the skull base and its angular relationship with the nasal floor using computed tomography
  1. Tez No: 941304
  2. Yazar: MUHAMMED VEYSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Nazal septumun osseokartilajinöz bileşkesinin en dorsal noktası (K noktası) ile anterior kafa tabanına ait belirli referans noktalar arasındaki mesafelerin ve bu doğruların burun tabanına göre yaptığı açısal ilişkilerin bilgisayarlı tomografi (BT) aracılığıyla ölçülmesidir. Ayrıca bu anatomik ilişkilerin yaş ve cinsiyetle olan varyasyonları da araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 2022–2024 yılları arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne başvuran ve 1 mm kesitli PNS BT'si çekilmiş 142 erişkin bireyin (71 kadın, 71 erkek) sagittal görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Nazal septumun en dorsal noktası (A) ile etmoid çatının başlangıcı (B), sfenoid sinüs ön sınırı (C) ve bu ikisi arasındaki orta nokta (D) arasındaki mesafeler ile bu doğruların burun tabanına göre yaptığı açılar ölçüldü. A noktasından burun tabanına paralel olan çizgiye dik (90 derece) çizilen çizginin açıortayından (45 derece) geçen doğrunun nazal septal osteokartilajinöz bileşkeyi kestiği nokta E referans nokta olara kabul edilerek, B-E, C-E ve D-E noktaları arasındaki mesafenin ve bu noktalar arasından geçen doğrunun burun tabanına paralel olan çizgi ile arasındaki açısal ilişkinin tespiti de araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 142 bireyin yaş ortalaması 31.7±11.2 yıl olup, cinsiyet dağılımı eşit şekilde 71 kadın ve 71 erkekten oluşmaktadır. Yapılan ölçümlerde, A-B mesafesi ortalama 27.5±4.86 mm, A-D mesafesi 35.6±6.28 mm ve A-C mesafesi 51.1±8.69 mm olarak tespit edilmiştir. E noktasının referans alındığı ölçümlerde ise E-B mesafesi 33±4.85 mm, E-D mesafesi 30.99±5.9 mm ve E-C mesafesi 40.1±7.3 mm olarak hesaplanmıştır. Bu mesafelere ait açılar incelendiğinde; burun tabanı çizgisi ile A-B doğrusu arasındaki açı (x açısı) ortalama 33.6±8.6°, A-D doğrusu ile olan açı (y açısı) 17.1±5.2°, A-C doğrusu ile olan açı (z açısı) ise 8.7±4.99° olarak ölçülmüştür. Burun tabanı çizgisiyle sırasıyla E-B doğrusu arasındaki açı ( açısı) 87.6±11.2°, E-D doğrusu arasındaki açı ( açısı) 64.1±11.7° ve E-C doğrusu ile arasındaki açı ( açısı) 40.1±10.4° olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to measure, via computed tomography (CT), the distances between the most dorsal point of the osseocartilaginous junction of the nasal septum (K point) and specific reference points of the anterior skull base, as well as the angular relationships of these lines relative to the nasal floor. Additionally, variations of these anatomical relationships according to age and sex were also investigated. Materials and Methods: The sagittal images of 142 adult individuals (71 females, 71 males) who presented to the Otorhinolaryngology Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 2022–2024 and underwent PNS CT with 1 mm slices were retrospectively examined. The distances between the most dorsal point of the nasal septum (A) and the beginning of the ethmoid roof (B), the anterior border of the sphenoid sinus (C), and the midpoint between these two (D) were measured, as well as the angles these lines formed with the nasal floor. A point (E) was defined as the intersection of the nasal septal osseocartilaginous junction with a line extending at a 45-degree angle from the bisector of the perpendicular (90 degrees) drawn from point A to a line parallel to the nasal floor. Based on this reference point, the distances between B-E, C-E, and D-E, and the angular relationships of these lines with the nasal floor Results: The mean age of the 142 participants included in the study was 31.7±11.2 years, with an equal gender distribution of 71 females and 71 males. The mean A-B distance was 27.5±4.86 mm, A-D distance was 35.6±6.28 mm, and A-C distance was 51.1±8.69 mm. In the measurements based on point E, the E-B distance was 33±4.85 mm, E-D distance was 30.99±5.9 mm, and E-C distance was calculated as 40.1±7.3 mm. When the angles of these distances were examined, the angle between the nasal floor and the A-B line (x angle) was 33.6±8.6°, the angle between A-D and the nasal floor (y angle) was 17.1±5.2°, and the angle between A-C and the nasal floor (z angle) was 8.7±4.99°. For point E, the angles with the nasal floor were 87.6±11.2° for E-B, 64.1±11.7° for E-D, and 40.1±10.4° for E-C. In gender-based comparisons, the A-B and A-D distances were significantly longer in males compared to females (p50 years), no significant differences were found in terms of A-B, A-D, A-C, and E-B distances (p>0.05).