Preeklampsi ve şiddetli preeklampside gebelerdekandaki selenyum düzeyi ile spot idrarda protein/kreatinin düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between blood selenium level and spot urine protein/creatinine level in pregnant women with preeclampsia and severe preeclampsia
  1. Tez No: 941306
  2. Yazar: NİSA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Preeklampsi ve şiddetli preeklampsi, anne ve fetüs sağlığını ciddi şekilde tehdit eden obstetrik komplikasyonlar arasında yer almakta olup, bu durumların erken tanı ve takibinde biyobelirteçlerin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, preeklampsi (PE) ve şiddetli preeklampsi tanısı almış gebelerde maternal ve fetal mortalite/morbiditeyi öngörmek ve azaltmak amacıyla kan selenyum (Se) düzeyi ile spot idrarda protein/kreatinin düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya vaka grubu olarak, 1 Eylül 2024 - 1 Mart 2025 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir hastanesinde perinatoloji polikliniklerine başvuran 18-45 yaş arasındaki, klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu Amerikan Obstetri ve Jinekoloji Derneği (ACOG) tanı kriterleri ile preeklampsi ve şiddetli preeklampsi tanısı konan, 24-37. gebelik haftasındaki 66 gebe çalışma grubuna dahil edilmiştir. Gebeler 3 örneklem grubuna ayrılmıştır. Sosyodemografik özellikleri ve sağlık geçmişi benzer 22 gebe vaka grubunu; PE tanılı 22 gebe ile şiddetli preeklampsi tanılı 22 gebe kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmaya katılan gebelerin tamamının yaş, gebelik haftası, gravida/parite, tansiyon, ek hastalık, geçirilmiş operasyon, doğumun gerçekleştiği hafta, fetal distress durumu, dekolman durumu, anne body mass index, kan platelet değeri, kan alanin transaminaz düzeyi, kan aspartat transaminaz düzeyi, kan üre düzeyi, kan kreatin düzeyi, prodromal semptom durumu, şiddetli preeklampsi durumu, preeklampsi durumu, kan selenyum düzeyi, spot idrarda protein/kreatinin düzeyi ve 24 saat idrarda protein düzeyi karşılaştırılmıştır. Şiddetli preeklampsi tanısı alan gebelerin sistolik kan basıncı 4 saatlik ara ile en az 2 ölçümde ≥160 mmHg ve/veya diyastolik kan basıncının ≥110 mmHg ölçülmüştür.Karaciğer fonksiyon parametrelerinde AST veya ALT düzeylerinin normalin iki katından fazla artış veya eşlik eden ve başka bir nedene bağlanamayan şiddetli sağ üst kadran ya da epigastrik ağrısı mevcuttu.Şiddetli ve persistan baş ağrısı ile bulanık görme, geçici görme kaybı ya da fotopsi gibi görme bozuklukları mevcuttu. Bulgular: Normal gebeler, preeklampsi gebeler ve şiddetli preeklampsi gebelerde spot idrarda protein/kreatinin düzeyine göre farklılıklar incelendiğinde, üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p < .001). Normal ix gebelerin spot idrarda protein/kreatinin düzeyi ortalaması 110 (SS=18,5), preeklampsi gebelerin spot idrarda protein/kreatinin düzeyi ortalaması 2535 (SS=3276,5), şiddetli preeklampsi gebelerin spot idrarda protein/kreatinin düzeyi ortalaması 3140 (SS=2851,3) olarak saptanmıştır. Normal gebelerde kan selenyum düzeyi ile spot idrarda protein/kreatinin düzeyi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (r=.41, p=.057). Preeklampsi gebelerde kan selenyum düzeyi ile spot idrarda protein/kreatinin düzeyi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (r=.04, p=.840). Şiddetli preeklampsi gebelerde kan selenyum düzeyi ile spot idrarda protein/kreatinin düzeyi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (r=.21, p=.330). Tüm örneklem içinde kan selenyum düzeyi ile spot idrarda protein/kreatinin düzeyi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (r=.12, p=.303). Hastalık şiddeti arttıkça kan selenyum düzeyinde değişim olup olmadığı incelendiğinde, iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (r=.03, p=.78).
Özet (Çeviri)
Aim: Objective: Preeclampsia and severe preeclampsia are among the obstetric complications that seriously threaten maternal and fetal health, and determining biomarkers is of great importance in the early diagnosis and follow-up of these conditions. In this study, we aimed to investigate the relationship between blood selenium (Se) level and protein/creatinine level in spot urine in order to predict and reduce maternal and fetal mortality and morbidity in pregnancies with preeclampsia (PE) and severe preeclampsia. Material and Methods: The study included 66 pregnant women aged between 18-45 years, diagnosed with preeclampsia and severe preeclampsia according to the American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) diagnostic criteria, and at 24-37 weeks of gestation, who applied to the perinatology outpatient clinics of the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey between September 1, 2024 and March 1, 2025. The pregnant women were divided into 3 sample groups. The case group consisted of 22 pregnant women with similar sociodemographic characteristics and health history; 22 pregnant women with PE diagnosis and 22 pregnant women with severe preeclampsia diagnosis constituted the control group. The age, gestational week, gravida/parity, blood pressure, additional disease, previous surgery, week of delivery, fetal distress status, abruption status, maternal body mass index, blood platelet value, blood alanine transaminase level, blood aspartate transaminase level, blood urea level, blood creatine level, prodromal symptom status,severe preeclampsia status, preeclampsia status, blood selenium level, protein/creatinine level in spot urine and protein level in 24-hour urine of all pregnant women participating in the study were compared. Results: When the differences in protein/creatinine level in spot urine were examined in normal pregnant women, preeclampsia pregnant women and severe preeclampsia pregnant women, a statistically significant difference was found between the three groups (p < .001). The mean spot urine protein/creatinine level of normal pregnant women was found to be 110 (SD=18.5), the mean spot urine protein/creatinine level of preeclamptic pregnant women was found to be 2535 (SD=3276.5), and the mean spot urine protein/creatinine level of severe preeclamptic xi pregnant women was found to be 3140 (SD=2851.3). No significant correlation was found between blood selenium level and spot urine protein/creatinine level in normal pregnant women (r=.41, p=.057). No significant correlation was found between blood selenium level and spot urine protein/creatinine level in preeclamptic pregnant women (r=.04, p=.840). No significant correlation was found between blood selenium level and spot urine protein/creatinine level in severe preeclamptic pregnant women (r=.21, p=.330). No significant correlation was found between blood selenium level and protein/creatinine level in spot urine in the entire sample (r=.12, p=.303). When it was examined whether there was a change in blood selenium level as the severity of the disease increased, no significant relationship was found between the two variables (r=.03, p=.78).