Preeklampsi ve şiddetli preeklampsili gebelerde serum TNF-? ,Fas ve solubl Fas Ligand düzeyinin olaya etkisinin araştırılması
Evaluation of the role of serum TNF alfa, Fas and soluble Fas ligand levels in preeclamptic and severe preeclamptic women
  1. Tez No: 267993
  2. Yazar: AYŞE TAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Preeklampsi maternal ve fetal morbidite ve mortalitesi ciddi olan bir kliniktablodur. Preeklampsi ile komplike olacak gebeleri önceden tanıyabilmek içinbazı markerlar bulunmaya çalışılmış, günümüze kadar yapılmış olan birçokaraştırmaya rağmen hastalığın gelişimini öngörebilecek yüksek sensitivite vespesifiteye sahip markerlar tespit edilememiştir. Çalışmamızdaki amacımız, TNF-?, Fas, Fas Ligand düzeylerini normal gebelerde, preeklampsi ve şiddetlipreeklampsi gruplarındaki gebelerde tesbiti ve etyopatogenezdeki uyarıcı rolünübelirlemekti.Çalışmaya GÜTF hastanesinde takip edilen yaşları 19 ve 42 arasındaolan, 21 normal gebe, 26 preeklampsi olan gebe ve 22 şiddetlipreeklampsi olan gebeler dahil edildi. Gebelerden 2. veya 3.trimesterdavenöz serum örneklerinde Fas, solubl Fas Ligand ve TNF-? düzeyleriELİSA yöntemi kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analiz için tüm veriler SPSS forWindows 11.5 istatistik paket programı kullanıldı.Çalışmanın sonucunda preeklampsi ve şiddetli preeklampsi olan gebelerde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında maternal serum Fas ve solubl Fas Liganddüzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmedi. OrtalamaFas düzeyleri sırasıyla normal, preeklamptik ve şiddetli preeklampsi gruplarındaartış göstermesine rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildi( p = 0,748, p= 0,369, p= 0,402 ).Solub Fas Ligand düzeylerinde ise preeklamptik grubun ortalaması normalgruba göre azalmış, şiddetli preeklamptik grupta ise normal gruba göre artandüzeyde olduğu, fakat bu sonuçların istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmadığıgörüldü (p= 0,049, p= 0,534, p= 0,435). Maternal serum TNF ?? düzeyleribakıldığında preeklampsi grubunda normal gebelere göre istatistiksel olarakanlamlı düzeyde yüksek olduğu izlendi ( p= 0,002)Bizim çalışmamızda literatüre aykırı olarak tesbit ettiğimiz maternal plasma sFASL düzeyinin preeklamptik gebelerde normale göre istatistiksel olarak anlamlı olmayan farklılığı literatür ile uyumlu preeklampside hastalık şiddetinin ve gestasyonel yaşın gebeler arasında farklı olabileceği yanında sFAS-sFASL etkileşiminin bu proteinlerin gerçek plazma düzeylerinin analizine engel olabileceği görüşü ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia comprises a clinical entity that involves severe maternal andfetal morbidity and mortality. To this day, the search for a predictor of thiscondition contiues; despite numerous studies, a marker of high enoughsensitivity and specificity has yet to be discovered. The aim of this study is tocompare the levels of TNF ?, Fas and Fas Ligand in normal pregnancies,preeclamptic and severe preeclamptic subjects, and by doing so, determining therole of these inflamatory products in the preeclamptic process.This study included 21 healthy pregnant patients, 26 preeclamptic petientsand 22 pregnant women diagnosed as severely preeclamptic. All subjects wereselected from follow up patients at Gazi University Hospital, and their agesranged between 19 - 42. Fas, soluble Fas Ligand and TNF ? was measured invenous blood samples in both the second and third trimester, using the ELISAtechnique. Statistical analysis was completed using SPSS for Windows 11.5Statistical Packet Programme.The resluts revealed that there was no significant difference between levelsof maternal serum Fas and soluble Fas Ligand in both the healthy pregnant patientgroup (control group) and the preeclamptic groups. The mean Fas levels showedan increasing trend in the order of normal, preeclamptic, severe preeclampticpatients respectively- however this increase was not statistically significant. ( p =0,748, p= 0,369, p= 0,402 ). On the other hand, mean levels of soluble FasLigand were lower in the preeclamptic group with comparison to the normalgroup, and higher in the severe preeclapmsia group with respect to the normalgroup. These differences in Fas Ligand levels were not of statistical significanceeither (p= 0,049, p= 0,534, p= 0,435). Maternal serum TNF ? was significantlyhigher in preeclamptic groups in comparison to the control group ( p= 0,002).This study is contrary to current literature in that, the demonstrated maternal plasma sFASL levels in preeclamptic women were higher but did not show statistical significance in comparison with the control group. This study supported current literature stating that the accurate analysis of these proteins may be influenced by different severities of preeclampsia, different gestational ages in addition to sFAS- sFASL interaction.