Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 'Ankara' adlı romanında isimlerle ilgili dilbilgisi ulamları
The Grammar suffixes related with nouns in the novel of Yakup Kadri Karaosmanoğlu Which is named as 'Ankara'
- Tez No: 94135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU'NUN“ANKARA”ADLI ROMANINDA İSİMLERLE İLGİLİ DİLBİLGİSİ ULAMLARI Hüseyin YAŞAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ 2000 - Sayfa: 104 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ Doç. Dr. Mukim SAĞIR Yrd. Doç. Dr. Fikret KILIÇ Bu çalışmada Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Ankara adb romanı, isimlerle ilgili Dilbilgisi ulamları açısından incelenmiştir. Bu dilbilgisi ulamları incelenirken, klasik Dilbilgisinde olduğu gibi metinde şekil arama değil, işlevsel kullanımın tespiti ve bu tespitten kategorinin belirlenmesine gidilmiştir. Çalışmada,“Giriş”, Y.K. Karaosmanoğlu'nun hayatı, eserleri ve Ankara'nın kısa bir özetinden sonra isimlerle ilgili dilbilgisi ulamlarına yer verilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bilgiler“Sonuç”bölümünde belirtilmiş ve çalışma“Şekil Bilgisi Dizini”ve“Bibliyografya”ile sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE GRAMMAR SUFFIXES RELATED WITH NOUNS IN THE NOVEL OF YAKUP KADRİ KARAOSMANO?LU WHICH IS NAMED AS“ANKARA”Hüseyin YAŞAR Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ 2000 - Page: 104 Jury: Yrd. Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ Doç. Dr. Mukim SA?IR Yrd. Doç. Dr. Fikret KILIÇ In this study, Yakup Kadri KARAOSMANO?LU's Ankara named novel has been analysed within the framework of grammar suffixes related with nouns. Determining of functional usage has been preferred to search for illustration in the text in the classical grammar and then category has been determined with the help of this establishment. Introduction, the life of Y. Kadri Karaosmanoğlu,his opus, a short summary of the novel“Ankara”,the grammar suffixes related with nouns are appeared as sections in this study. The information obtained as a result of this study are clarified in the“Conclusion”chapter and the study is concluded with the chapters: The“Illustration Information Index”and the“Bibliography”.