Türk eğitim sisteminde ilköğretimin Avrupa ilköğretim sistemiyle yapı ve işleyiş açısından karşılaştırılması
- Tez No: 94134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ÖMER BEYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE İLKÖĞRETİMİN AVRUPA İLKÖĞRETİM SİSTEMLERİYLE YAPI VE İŞLEYİŞ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Ensar ŞAHİNER Danışman: Yrd.Doç.Dr. Hacı Ömer BEYDOĞAN Eylül 2000- Sayfa: 197 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Hacı Ömer BEYDOĞAN“Türk Eğitim Sisteminde İlköğretimin Avrupa İlköğretim Sistemiyle Yapı ve İşleyiş Açısından Karşılaştırılması”adlı çalışmamızda amaç: Türk Milli Eğitim Sistemi içerisinde çok önemli bir yer işgal eden ilköğretim sistemiyle Avrupa ilköğretim sistemlerini karşılaştırarak mevcut aksaklıkların giderilmesine yönelik katkı sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için eğitim sistemini kendi bütünlüğü içerisinde ve çok genel tanımlarıyla ele aldık. Buradaki hedefimiz de çalışmamız çevresinde objektif bir mukayese yapmaktır. Çalışmamızın giriş bölümünde dünyada eğitimin temellerini belirleyen faktörleri açıklamaya çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde eğitim sistemi ve temel kavramlara, ikinci bölümde eğitim ve öğretim kavramları üzerinde durduk. Üçüncü bölümde Türk Eğitim Sistemini açıklayarak ilköğretim sistemi üzerinde durduk. Çalışmamızdın dördüncü bölümünde de mukayese yapmak için seçilen Avrupa ülkelerini eğitim sistemleri ve ilköğretim sistemlerini açıklamaya çalıştık. Beşinci bölümde ise Türk ilköğretim sistemiyle Avrupa ilköğretim sistemleri arasında programları, yapı ve işleyişleri açılarından mukayese yaptık. Çalışmamızın altıncı ve son bölümünde çalışmamızla ilgili öneri ve temennilerde bulunduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS MAKING COMPARISON BETWEEN THE TURKISH PRIMARY EDUCATING SYSTEM AND EUROPEAN PRIMARY EDUCATING SYSTEM DEALING WITH THEIR CONSTRUCTIONS AND WORKING EnsarŞAHİNER Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Hacı Ömer BEYDO?AN September 2000 - Page: 197 Jury:Yrd.Doç.Dr. Hacı Ömer BEYDO?AN The aim of our study named“making comparison between the Turkish Primary Educating System and European Primary Educating System dealing with their constructions and working”is trying to help to overcome the present problems of our primary educating system having very important position in the complete system by making comparison between European's and ours. We studied on educating system in its own and general wholeness with the help of very common explanations to mak realistic comparison. In the starting chapter of our study we tried to explain the factors meaning the basing contructions of education in the world. In the first chapter of our study we studied on basing concepts, in the second chapter we studied on teaching and educating. In the third chapter we studied about the primary school (educating) system by explaining Turkish educating system. In the fourth chapter of our study we tried to explain the educating systems and primary educating systems of the choosen European countries to make comparison. In the fifth chapter we made a comparison between Turkish Primary Educating System and European Primary Educating Systems on their curriculums, stuructures and process. In the sixth and ending chapter we offered some important point of views derived from our study.