Voleybol temel tekniklerinin öğretimi ve oyun sistemlerinin analizi
The Training of the basic techniques of volleyball and the analysis of game systems
- Tez No: 94136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERAFETTİN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ VOLEYBOL TEMEL TEKNİKLERİNİN ÖĞRETİMİ VE OYUN SİSTEMLERİNİN ANALİZİ Memet Ali ÖZÇELİK Danışman : Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA 2000-Sayfa: 52 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA Yrd.Doç.Dr.Selami SÖNMEZ Yrd.Doç.Dr.Hakkı YEŞİLYURT Bilindiği gibi voleybol ülkemizde, sevilen spor dallarından birisidir. Günden güne gelişmekte olan voleybolla ilgili bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, voleybolun teknik analizi yapılmış ve öğretim teknikleri gözden geçirilmiştir. Özellikle, voleybolun modern teknik ve yöntemleri çalışılmıştır. Ayrıca, voleybolda ilgili genel ve özel yöntemler araştırılmış ve voleybolun oyun sistemleri ve temel teknikleri incelenmiştir. Neticede, voleybol eğer diğer sporlar arasında yer alacaksa bazı önlemlerin alınması gerektiğini önerdik. TC ıtosasÖĞKrim ırorouj MknAulMttlM>flll ımvMİ
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS THE TRAINING OF THE BASIC TECHNIQUES OF VOLLEYBALL AND THE ANALYSIS OF GAME SYSTEMS. Memet Ali ÖZÇELİK Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA 2000-PAGE: 52 Jury : Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA Yrd.Doç.Dr.Selami SÖNMEZ Yrd.Doç.Dr.Hakla YEŞİLYURT As it is known, volleyball is one of the popular branches of sports in our country. Several studies have been done on volleyball which is developing day by day. In this study, the technical analysis of volleyball has been made and the teaching technigues have been surveyed. Especially, modern technigues and methods of volleyball have been studied. In addition ; general methods and specific methods concerning volleyball have been researched and the basic technigne and play systems of volleyball have been analysed. As a result, we recommend that some measures should betaken if volleyball hasa place among other sports.