Yeni tanı tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda serum epiregulin düzeyinin ve epiregulin'in metabolik parametreler ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of serum epiregulin level and the relationship between epiregulin and metabolic parameters in patients with newly diagnosed type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 941353
  2. Yazar: ERDİ DİLAVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BOZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM), insülin direncinin artışı ve pankreas β-hücre fonksiyonlarındaki yetmezlikle karakterize bir hastalıktır. Epiregulin, epidermal büyüme faktörü ailesine ait bir polipeptit olup, pankreas β- hücrelerinin fonksiyonlarını ve glukoz metabolizmasını etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada, yeni tanı T2DM hastalarında serum epiregulin seviyelerinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve bu seviyelerin metabolik parametrelerle olan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, vaka-kontrollü çalışma tasarımıyla gerçekleştirildi. SBÜ İzmir Bozyaka EAH İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, 18- 65 yaş arası, 40 yeni tanı T2DM hastası ve 40 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların biyokimyasal, hormonal parametreleri ve HbA1c değerleri ölçüldü. Serum epiregulin seviyeleri, sandviç enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) kullanılarak belirlendi ve sonuçlar pg/mL olarak ifade edildi. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26.0 (IBM, ABD) kullanıldı. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov- Smirnov testi ile değerlendirildi. Dağılımların normal olup olmadığına bağlı olarak Student'in t testi veya Mann-Whitney U testi kullanılarak gruplar arası karşılaştırma yapıldı. Değişkenler arası ilişki, Pearson veya Spearman korelasyon analizi ile saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a disease characterised by increased insulin resistance and impaired pancreatic β-cell function. Epiregulin is a polypeptide belonging to the epidermal growth factor family and is known to affect pancreatic β- cell function and glucose metabolism. In this study, we aimed to compare serum epiregulin levels in newly diagnosed T2DM patients with healthy subjects and to investigate the relationship between epiregulin levels and metabolic parameters. MATERIALS AND METHODS: The study was carried out with a case- control study design. The study included 40 newly diagnosed T2DM patients and 40 healthy controls aged 18-65 years who were admitted to the Internal Medicine Outpatient Clinic of SBÜ İzmir Bozyaka EAH. Biochemical, hormonal parameters and HbA1c values were measured. Serum epiregulin levels were determined by sandwich enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) and the results were expressed as pg/mL. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26.0 (IBM, USA) was used for statistical analyses and calculations. The distribution of variables was evaluated by Kolmogorov-Smirnov test. Depending on whether the distributions were normal or not, Student's t test or Mann-Whitney U test was used for intergroup comparison. The relationship between variables was determined by Pearson or Spearman correlation analysis.