Demir Eksikliği Olan Kadınlarda Her Gün ve Günaşırı Tedavi Rejiminin Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi ve Etkinlik Düzeyi İle Yan Etki Profilinin Karşılaştırılması
A Comparison of the Effectiveness, Quality of Life Impact, and Side Effect Profile of Daily versus Alternate-Day Iron Therapy in Women with Iron Deficiency
  1. Tez No: 941354
  2. Yazar: DERYA PEKŞEN AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Oral demir tedavisinde görülen gastrointestinal (GI) yan etkiler, tedaviye uyumu azaltarak sürecin aksamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, doz azaltımı, günaşırı uygulama gibi alternatif tedavi yaklaşımları araştırılmaktadır. Çalışmamız, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'nde, demir eksikliği (DE) tanısı almış premenapozal kadınlarda her gün ve günaşırı 1x1 dozunda demir tedavisinin üç aylık etkilerini; hematolojik, biyokimyasal parametreler, GI yan etkiler ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Gözlemsel klinik araştırma deseniyle yürütülen çalışmaya DE tanısıyla oral demir preparatı kullanan premenapozal 136 kadın hasta dahil edildi. Veri toplama aracı olarak Olgu Rapor Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, EQ-5D-5L Yaşam Kalitesi Ölçeği, Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSRS) kullanıldı. Çalışmada elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 26 (Statistical Program for Social Sciences)'ya aktarıldı.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal side effects frequently observed during oral iron therapy may reduce treatment adherence and disrupt the therapeutic process. Consequently, alternative treatment strategies such as dose reduction or alternate-day administration are being explored. This study aimed to compare the three-month outcomes of daily and alternate-day 1x1 oral iron therapy in premenopausal women diagnosed with iron deficiency (ID) at the Family Medicine Outpatient Clinic of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine. The comparison focused on hematological and biochemical parameters, gastrointestinal side effects, and quality of life. This observational clinical study included 136 premenopausal female patients using oral iron supplements for ID. Data were collected using a Case Report Form, a Sociodemographic Data Form, the EQ-5D-5L Quality of Life Scale, and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS). Statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 26. The T-test was applied for normally distributed variables, while the Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed data. A p-value of