Problem çözme becerisi ile sosyal kişisel uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of relationship between the skiil of problem solving and social and individual adjustment
  1. Tez No: 94137
  2. Yazar: HALİS SAYGILI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin algıladıkları problem çözme becerileri ile sosyal ve kişisel uyum, anne babanın öğrenim durumu, okul farklılığı, yerleşim yerleri ve cinsiyetleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum'da bulunan İbrahim Hakkı Fen Lisesi, Atatürk Lisesi ve Atatürk Endüstri Meslek Liselerinde 1999-2000 ders yılında okuyan toplam 300 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir: 1 -Problem çözme becerisi ile kişisel ve sosyal uyum arasında olumlu yönde bir ilişki bulunmuştur. 2-Farkh okullarda okuyan öğrencilerin problem çözme becerisi algılarında ve sosyal uyum düzeylerinde farklılaşma olduğu görülmüştür. 3- Farklı okullarda okuyan öğrencilerin kişisel uyum düzeylerinde bir farklılaşma gözlemlenmemiştir. 4- öğrencilerin cinsiyet farklılığı ile problem çözme becerileri arasında bir farklılaşma gözlemlenmemiştir. 5- Anne babaların öğrenim düzeyleri île öğrencilerin problem çözme becerisi algısı arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. 6- Farklı yerleşim yerlerinin öğrencilerin problem çözme becerileri üzerinde bir etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has aimed to examine the relation between the skills of problem solving that high school students perceive and social and personal adjustment the education level of father and mather, diffirence of schools, settlements and sexualities. Research samples constitute 1999-2000 education term 300 students in Erzurum, Ibrahim Hakkı High School of Science, Atatürk High School, Atatürk Industry and Trade High School The findings of that research may be summarized as follows: 1- A positive relation between the skill of problem solving and personal and social adjustment has been found. 2- A diffrentiation between the students comprehension of problem solving, in different schools and social adaptation levels has been observed 3- A diffrence in studendts individual adjustment levels, in different schools, has not been observed 4- A difference between students' different sexualities and the skills of problem solving has not been observed. 5- The relation between the education level of father and mother and the comprehension of the students' problem solving skills has been found remarkable. 6- It has been found that different settlements have not effect on students' problem solving skills.