8. Sınıf öğrencilerinin FETEMM alanlarına yönelik tutumlarının belirlenmesi ve bu tutmların LGS fen başarısını yordamadaki etkisinin incelenmesi
Determining 8th grade students' attitudes towards FETEMM fields and examining the effect of these attitudes on predicting LGS science achievement
- Tez No: 941399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 8. sınıf öğrencilerinin FeTeMM alanlarına yönelik tutumlarının belirlenmesi ve bu tutumların LGS fen başarılarını yordamadaki etkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin doğusundaki bir şehrin merkezindeki ve merkeze bağlı köylerinde MEB'e bağlı özel ve kamu da öğrenim gören 415 8. sınıf öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada veriler, Friday Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar Enstitüsü (2012) tarafından geliştirilen ve Özcan ve Koca (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“FeTeMM'e yönelik tutum ölçeği”ile 2023-2024 yılı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Fen Bilimleri Test puanları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma, tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiş olup SPSS programı aracılı ile verilerin istatiksel analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey çoklu karşılaştırma testi ve çoklu doğrusal regresyon analizinden faydalanılarak analizler yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, Cinsiyet değişkenine ilişkin FeTeMM tutum ölçeği alt alanlarından yalnızca“Mühendislik ve Teknoloji”alanında erkek öğrenciler lehine anlamlı bir fark gözlemlenmiştir. Yerleşim yeri değişkenine baktığında ise, FeTeMM tutum puanlarında anlamlı bir fark bulunmamış; ancak kırsalda öğrenim gören öğrencilerin matematik, mühendislik-teknoloji ve 21. yüzyıl becerilerine yönelik daha yüksek tutum sergiledikleri belirlenmiştir. Okul türü açısından, Bilim ve sanat merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin FeTeMM tutum puanlarının diğer okul türlerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. TÜBİTAK 4006 projelerinde görev alma durumuna ilişkin ise, bu projelerde görev alan öğrencilerin FeTeMM tutumlarının tüm alt alanlarında anlamlı derecede daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmüştür. Veli eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte, öğrencilerin FeTeMM tutum puanlarının da anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, Matematik, Fen ve 21. Yüzyıl Becerileri tutumlarının, fen bilimleri başarısının anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuş; buna karşın, Mühendislik ve Teknoloji Tutumu fen başarısını anlamlı bir şekilde yordamadığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonucu, FeTeMM eğitimi ve fen başarısı arasındaki etkileşimi daha iyi anlamak ve bu doğrultuda eğitsel uygulamalara yön vermek açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the attitudes of 8th-grade students towards STEM fields and to examine the effect of these attitudes on predicting their LGS science achievement. The sample of the study consisted of 415 8th grade students studying in private and public institutions affiliated with the Ministry of National Education in the center of a city in eastern Turkey and its villages in the 2023-2024 academic year. In the study, data were collected using the“Attitude Scale towards STEM”developed by the Friday Institute for Innovative Educational Practices (2012) and adapted into Turkish by Özcan and Koca (2019), as well as the 2023-2024 LGS (High School Entrance Exam) Science Test scores. The study was carried out within the framework of the survey model and statistical analysis of the data was carried out by using the independent sample t test, one-way analysis of variance, Tukey multiple comparison test and multiple linear regression analysis through SPSS program. According to the findings of the study, a significant difference in favor of male students was observed only in the“Engineering and Technology”subscale of the STEM attitude scale with regard to the gender variable. When examining the variable of settlement type, no significant difference was found in the STEM attitude scores. However, it was determined that students studying in rural areas exhibited more positive attitudes towards mathematics, engineering-technology, and 21st-century skills. In terms of school type, it was found that students attending Science and Art Centers had significantly higher STEM attitude scores compared to students from other types of schools. Regarding participation in TÜBİTAK 4006 projects, it was observed that students involved in these projects had significantly higher scores in all subfields of the STEM attitude scale. It has been found that as the parent's education level increases, the students' STEM attitude scores also increase significantly. Additionally, attitudes towards Mathematics, Science and 21st Century Skills were found to be significant predictors of science achievement, whereas Attitudes towards Engineering and Technology did not significantly predict science achievement. The results of the research offer important implications for better understanding the interaction between STEM education and science achievement and for guiding educational practices accordingly.