Onarılabilir rotator manşet rüptürlerine eşlik eden biceps uzun baş patolojilerinde açık subpektoral ve artroskopik intraartiküler tenodezin erken dönem ağrı skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early pain scores of open subpectoral and arthroscopic intra-articular tenodesis in long head of biceps pathologies with concomittant repairable rotator cuff tears
- Tez No: 941425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAVER ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Gelişen görüntüleme teknolojilerinin etkisiyle rotator manşet rüptürü tanısı konan hasta sayısının artması ile, eşlik eden biceps tendon patolojilerinin tanı insidansı da artmaktadır. Biceps tendon patolojilerinin sıklıkla rotator manşet rüptürleriyle birlikte geliştiği gösterilmiş ve bilinmektedir. Tedavide tenotomi ve son yıllarda özellikle genç hastalarda kullanılmak üzere açık veya artroskopik tenodez teknikleri geliştirilmiştir. Tenodez tekniklerin hangisinin üstün olduğu hala daha tartışma konusudur. Yapılan çalışmalarda tekniklerin birbirlerine üstünlükleri görülmemiş, komplikasyon oranları arasında anlamlı bir fark da bulunmamıştır. Rotator manşet onarımı sonrası varlığında mutlaka tedavi edilmesi ve prognoz ile fonksiyon üzerine etkisi tartışılmaz olan biceps tendon patolojisi tedavilerinin kısa dönem sonuçları açısından literatürde bir eksiklik bulunmaktadır. Bu çalışma da rotator manşet rüptürü ile biceps patolojisi tanısıyla opere edilen hastaların, artroskopik rotator manşet onarımı sonrası erken dönemde açık subpektoral tenodez ve artroskopik intraartiküler tenodez tedavilerinin karşılaştırılması ve tedavide seçim açısından yol gösterilmesi planlanmıştır. Materyal ve Metod: Prospektif gözlemsel olarak planlanan bu çalışmada, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde opere edilen 28 hastanın 14 tanesine açık subpektoral, 14 tanesi kapalı artroskopik eklem içi tenodez yapılmış ve hastalar 6 ay ile 13 ay arası takip edilmiştir. Hastaların postoperatif ilk 3 ay boyunca belirlenen aralıklar ile ağrı skoru, günlük ağrı kesici kullanım ihtiyacı, preoperatif ve postoperatif dönemde Constant-Murley, Disablity of Arm, Hand Shoulder ve American Shoulder and Elbow Surgeons skorları ölçülmüştür. Bulgular: Hastaların preopeatif ve postoperatif sonuçları karşılaştırıldığında, tüm hastalarda ve her iki grubun kendi içerisinde tüm verilerde istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Çalışmanın herhangi bir zamanında, gruplar arasında ise bakılan parametrelerde herhangi anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Biceps uzun baş tendon patolojilerini, rotator manşet rüptürü zemininde tedavi ederken seçilebilecek olan açık subpektoral ve artroskopik intraartiküler tenodez cerrahi prosedürleri açısından erken dönemde ağrı ve fonksiyonel sonuçlarda fark bulunmamaktadır. Tedavi planlaması sırasında planlanan ek girişimler ve cerrahın tecrübesi önemli olup, prosedürlerin ayrımı açısından biyomekanik çalışmalar ile ileri çalışmalar önerilir.
Özet (Çeviri)
Background: As the incedence of rotator cuff ruptures increases with all the recent advancements in imaging technologies, the concomittant biceps tendon pathology incedence is increasing as well. It is well know that biceps long head pathologies often accompanies rotator cuff tears. In regards with treatment, tenotmy and artrhroscopic or open tenodesis, which developed in recent years to treat young patients, have been developed. The studies that compare open or arthroscopic techniques shown no advantage nor increased complication rate over one other. Short term effect of treatment of biceps tendon long head pathologies, which are essential for clinical results and prognosis after rotator cuff tear repair, are lacking in literature. This study aims to compare open subpectoral tenodesis and arthroscopic intra-articular tenodesis treatments in the early period after arthroscopic rotator cuff repair in patients who underwent surgery with a diagnosis of rotator cuff rupture and biceps pathology, and to guide the choice of treatment. Materials and Methods: In this prospective observational study, 28 patients who were operated in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Antalya Training and Research Hospital were followed for 6 to 13 months. Pain scores with Visual Analog Scale (VAS), daily painkiller use needs at intervals determined during the first 3 months of postoperative surgery, as well as Constant-Murley, Disablity of Arm, Hand Shoulder and American Shoulder and Elbow Surgeons scores were measured preoperatively and postoperatively. Results: When the preoperative and postoperative outcomes of the patients were compared, a statistically significant difference was found in all patients and in both groups. At any time of the study, there was no significant difference in the parameters between the groups. Conclusion: There is no difference in pain and functional outcomes in the early period in terms of open subpectoral and arthroscopic intraarticular tenodesis surgical procedures that can be selected when treating biceps long head tendon pathologies on the background of rotator cuff rupture. Additional interventions planned during treatment planning and the experience of the surgeon are important, and biomechanical studies and further studies are recommended for the separation of procedures.