Sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme süreçleri
Mathematical reasoning process of eighth grade students
- Tez No: 941440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme beceri düzeylerini belirlemek ve matematiksel muhakeme göstergelerini ortaya çıkarmaktır. Betimsel desenin kullanıldığı araştırma, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir il merkezindeki üç farklı devlet ortaokulunda okuyan 292 sekizinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Matematiksel Muhakeme Testi'nden (MMT) elde edilmiştir. Öğrencilerin testteki problemlere ilişkin çözümlerindeki açıklamaların içerik analizi yapılarak muhakeme göstergeleri ortaya çıkarılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme becerileri ağırlıklı olarak düşük ve orta düzeylerde çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin matematiksel muhakeme yaparken“…için/bu yüzden/bu nedenle/yani'' ”…eğer…ise…“, ”…çünkü…“, ”…olması lazım/olması gerekli…“ ve ”…eşit…" gibi göstergeleri kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan öğrencilerin muhakeme testindeki her bir problemi çözerken kullanmaları beklenen stratejilerinden farklı oranlarda yararlandıkları görülmüştür. Öğrencilerin matematiksel muhakemede bulunurken göstergeleri kullanmaları yönünde teşvik edilmelerinin muhakemelerinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve gelişmesi açısından gerekli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mathematical reasoning skill levels of eighth-grade students and to reveal the mathematical reasoning indicators. The research, which used a descriptive design, was conducted with 292 eighth-grade students studying in three different state middle schools in a city center in the Eastern Anatolia Region of Turkey. The data were obtained from the Mathematical Reasoning Test (MRT). The explanations of the students' solutions to the problems in the test were subjected to content analysis and the reasoning indicators were revealed. As a result of the analysis, the mathematical reasoning skills of eighth-grade students were mainly at low and medium levels. In addition, it was concluded that students used indicators such as“…for/therefore/that is”,“…if…then…”,“…because…”,“…should be/need to be…”and“…equal to…”while making mathematical reasoning. On the other hand, it was found that students used the strategies they were expected to use in solving each problem in the test at different rates. It can be said that encouraging students to present indicators while making mathematical reasoning is necessary for their reasoning to be determined and developed effectively.