Sahâbe ve tâbiînin merfû hadislere muhâlefeti problemi -Abdürrezzak'ın Musannef'i özelinde-
The problem of the sahaba and tabi'in opposition to marfū' hadiths -Specific to ʿAbd Al-Razzāq's Al-Muṣannaf-
- Tez No: 941442
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu çalışma, sahâbe ve tâbiîn nesillerinin bazı merfû hadislere yönelik fetvâ ve uygulamalarında ortaya çıkan muhâleflerinin sebeplerini, betimleyici bir yöntemle tarihî ve ilmî bağlamda analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, muhâlefet problemini çözme amacını gütmemekle birlikte, böyle bir çözümün temellendirilmesine yönelik tarihî altyapıyı ortaya koymaktadır. Tezde iki ana bölüm yer almakta; ilk bölümde muhâlefet kavramı incelendikten sonra sahâbe ve tâbiînin hadislere muhâlefet sebepleri teorik düzlemde, ikincisinde ise Abdürrezzak'ın el-Musannef''inde geçen örnekler üzerinden pratik düzlemde ele alınmıştır. Bu çalışma, onların rivâyet ve tatbik anlayışına ışık tutarak hem hadis hem de fıkıh tarihi açısından veriler sunmaktadır. Bu çalışmaya göre sahâbe ve tâbiîn merfû hadislerle her zaman mutlak olarak amel etmemişlerdir. Onların hadis karşısındaki tutumları; dönemsel bilgi birikimi, ictihadî yaklaşım biçimleri ve sosyal-hukukî şartlara göre farklılık göstermektedir. Bu durum, onların hadise muhâlefetini, bilinçli ve gerekçelere dayalı bir tutum olarak ortaya koymakta, keyfîlikten uzak bir metodolojiyi işaret etmektedir. Ayrıca, bu muhâlefetin çoğu zaman rivâyetin bilgi değeriyle değil, o rivâyetin dinî hükme dönüştürülmesinde izlenen metodolojiyle ilgili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak tez, merfû hadislere muhâlefet olgusunun, sahâbe ve tâbiîn için hadislerin değerini reddetmek anlamına gelmediğini; bilakis, dönemin ilmî koşullarına ve hadisle amel kriterlerine bağlı olarak şekillenen çok katmanlı bir yaklaşımın ürünü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the reasons for the opposition of the sahābah and the tābiʿūn to certain marfūʿ (elevated) hadiths in their fatwas and practices in a historical and scientific context using a descriptive method. While this thesis does not aim to solve the opposition problem, it provides the historical background necessary for grounding such a solution. The thesis consists of two main sections: in the first part, the concept of opposition is examined, followed by the theoretical reasons for the opposition of the Companions and Successors to hadiths; in the second part, examples from Abd al-Razzaq's al-Musannaf are analyzed to explore the issue in a practical context. This study offers insights into their understanding and practice of narration, providing data in terms of both hadith and fiqh history. According to this work, the Companions and Successors did not always adhere to marfūʿ hadiths without exception. Their attitudes toward hadith varied depending on the period's accumulation of knowledge, their ijtihād approaches, and the social-legal conditions of the time. This situation reveals their opposition to hadith as a conscious and reasoned stance, pointing to a methodology that is not arbitrary. Additionally, it has been observed that this opposition often related not to the informational value of the narration itself but to the methodology followed in converting it into a religious ruling. As a result, the thesis demonstrates that the opposition to marfūʿ hadiths did not mean rejecting the value of hadiths for the Companions and Successors; on the contrary, it was a product of a multi-layered approach shaped by the scholarly conditions of the time and the criteria for acting upon hadiths.