Çorum çocuk folkloru
Çorum children's folklore
- Tez No: 941450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Çorum'da derlenen çocuk folkloru ürünlerine, çocuk folkloruyla ilgili inanış ve uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde, çocuğun doğum öncesi ve sonrasında uygulanan halk inanışları, çocuk hastalıkları, çocuk oyunları ve çocuk etrafında şekillenen sözlü gelenek ürünleri incelenmeye çalışılmıştır. Gözlem ve mülakat teknikleri kullanılarak sahadan veri toplanılmış, kaynak kişilerden elde edilen veriler incelendikten sonra başlıklar altında tasnif edilmiştir. Yapılan araştırma halk bilimi inceleme yöntemlerine uygun olarak hazırlanmıştır. Çalışmada yazılı kaynaklara başvurulmuş, kaynak arama tabanlarından kaynaklar araştırılmış ve araştırılan kaynaklara da tez de yer verilmiştir. Çorum'da varlığını koruyan, toplumda gelenek göreneklerin, inanç ve uygulamalar bütününün yanı sıra varlığını ve etkinliğini kaybetmiş gelenekler de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, children's folklore products compiled in Çorum, beliefs and practices related to children's folklore are included. The study consists of five chapters. In these sections, folk beliefs practiced before and after the child's birth, childhood diseases, children's games and oral tradition products shaped around the child have been tried to be examined. Data was collected from the field using observation and interview techniques, and the data obtained from the source people were examined and classified under headings. The research was prepared in accordance with folklore examination methods. In the study, written sources were consulted, sources were searched from source search bases, and the researched sources were included in the thesis. In addition to the traditions, beliefs and practices that preserved their existence in Çorum, traditions that have lost their existence and effectiveness have also been identified.