Tevrat, İncil ve Kur'an-ı Kerim'de erkek olgusu
The fact of man in the Torah, the Bible and the Qur'an
  1. Tez No: 941458
  2. Yazar: ZEYNEP SENA KOÇAK URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, erkekliğin yalnızca biyolojik değil, aynı zamanda tarihsel ve kültürel olarak şekillenmiş bir toplumsal kimlik olduğu düşüncesinden hareketle, Tevrat, İncil ve Kur'an'da erkek temsillerini ele almaktadır. Erkekliğin aile, hukuk, ekonomi ve ibadet gibi temel toplumsal alanlardaki rollerine odaklanılmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, doküman analizi tekniğiyle kutsal metinlerdeki erkeklik temsilleri incelenmiştir. Üç metinde ortak olarak erkekliğin düzen kurucu ve sürdürücü kimlik olarak sunulduğu; ancak boşanma, miras ve şahitlik gibi bazı hukukî konularda farklı yaklaşımların benimsendiği görülmüştür. Çalışma, dinî metinlerin toplumsal cinsiyet rollerinin inşasında nasıl bir rol oynadığını göstermeyi ve günümüz şartlarında nasıl karşılandığını açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representations of masculinity in the Torah, the Bible, and the Qur'an, based on the premise that masculinity is not only a biological reality but also a socially constructed identity shaped by historical and cultural contexts. The research focuses on the roles attributed to men in key areas of social life, including family, law, economy, and worship. A qualitative research method has been adopted, and the representations of masculinity in the sacred texts have been analyzed through document analysis. The three scriptures commonly portray men as figures of order and social stability; however, they differ in certain legal matters such as divorce, inheritance, and testimony. This study aims to reveal the role of religious texts in constructing gender roles and to explore how these roles are perceived and interpreted in contemporary contexts.