Türkiye'de doğalgaz dağıtımında özelleştirme ve tarife yapısının analizi
Analysis of privatizasion and tariffs structure of natural gas distribution in Turkey
- Tez No: 941457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ABDURRAHMAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'de doğalgaz dağıtımında özelleştirme ve tarife yapısının analizini amaçlayan bu tez, üç ana bölümde yapılandırılmıştır. İlk bölümde enerji, doğalgaz ve özelleştirme kavramlarının teorik çerçevesi ele alınmış; ikinci bölümde Türkiye'deki doğalgaz piyasasının yapısı, özelleştirme süreci ve dağıtım ağı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Çin, İtalya ve Yunanistan ülkelerinin doğalgaz tarifelendirme sistemleri analiz edilerek Türkiye ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Ülkelerin seçimi, enerji piyasalarındaki farklı uygulamaları göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Çalışma, artan enerji talebi ve dışa bağımlılıkla şekillenen Türkiye doğalgaz piyasasında özelleştirmenin etkilerini değerlendirmeyi ve sürdürülebilir bir tarife yapısına yönelik politika önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the privatization and tariff structure of natural gas distribution in Turkey, organized into three main chapters. The first chapter discusses the theoretical framework of energy, natural gas, and privatization concepts; the second chapter examines the structure of Turkey's natural gas market, the privatization process, and the distribution network. The third chapter analyzes the natural gas tariff systems of countries such as China, Italy, and Greece, providing a comparative assessment with Turkey. The countries were selected based on the diversity of energy market practices and sectoral experiences. The study aims to evaluate the impacts of privatization on Turkey's natural gas sector, shaped by increasing energy demand and external dependency, and to develop policy recommendations for a sustainable tariff structure.