Arapça ve İngilizce birleşik cümlelerin karşıtsal çözümlemesi
Contrastive analysis of complex sentences in Arabic and English
- Tez No: 941475
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Mütercim-Tercümanlık, Linguistics, Translation and Interpretation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu tezde karşıtsal çözümleme metoduyla Arapça ve İngilizce birleşik cümle yapı formları sistematik düzlemde tahlil edilmeye çalışılmıştır. Her iki dildeki birleşik cümlelerin incelemesi ve karşılaştırması yapılırken ayrı ayrı Arapça, İngilizce ve Türkçe dillerinde yazılmış birçok Arapça, İngilizce ve Türkçe nahiv, dilbilgisi, çeviri ve cümle yapıları kitaplarından yararlanılmıştır. Bu çalışma 7 bölümden meydana gelmektedir. Bölüm 1'de giriş yapılmış, Bölüm 2'de yöntem anlatılmıştır. Bölüm 3 kapsamında kavramsal çerçeve ve teorik altyapı oluşturulmuş ve sonunda literatür taraması arz edilmiştir. Bölüm 4'de ilk önce Arapçada cümle yapısı ve kavramı teorik açıdan ele alınmıştır. Sonrasında cümle türlerinden basit cümle ve tamamlayıcı unsurları etraflıca işlenmiş, ardından birleşik cümle ve içeriği ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Bu bölümde, analizler sırasında, konuşulan Arapçada bulunan ancak geleneksel dilbilgisi kitaplarında yer almayan ekstra zamanlar da ele alınmıştır. Bölüm 5 çerçevesinde de Arapça bölümünde uygulanan analiz yöntemlerinin karşıtsal çözümlemenin verimli olması açısından birebir aynıları benimsenmiştir. Bölüm 6'da Arapça ve İngilizce birleşik cümle yapılarının karşıtsal çözümlemesi, taksonomik sisteme dayalı alt başlıklar, tablolar, diyagramlar ve açıklamalarıyla beraber özgün örnek cümlelerle yapılarak benzer ve farklı yönleri saptanmıştır. Bu saptama işleminde birleşik cümlelerde kullanılan 100'den fazla edat ve bağlaç işlevsel yönden incelenmiştir. Böylece birleşik cümlelerin öğretiminde karşılaşılması muhtemel zorluklar güçlük sıra düzenlemesine göre tespit edilmiş ve birtakım çözüm önerileri getirilmiştir. Bölüm 7 çerçevesinde, birleşik cümlelerin taksonomik düzlemde anlatılarak yabancı dil eğitiminin daha fonksiyonel, anlaşılır ve faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu tezin; öğrencinin, asgari sürede azami başarı sergileyerek hedef dili daha kolay özümsemesine katkı sağlaması ve yabancı dil eğitimine yararlı olarak gelecek çalışmalara ışık tutması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, Arabic and English complex sentence forms are analyzed systematically by using the method of comparative analysis. While analyzing and comparing the complex sentences in both languages, numerous Arabic, English and Turkish syntax, grammar, translation and sentence structure books, which were written separately in Arabic, English and Turkish languages, are utilized. This study consists of 7 chapters. An introduction is given in Chapter 1, and the method is explained in Chapter 2. Within Chapter 3, the conceptual framework and theoretical infrastructure are created and a literature review is presented at the end. In Chapter 4, firstly, the sentence structure in Arabic and its notion are examined theoretically. Afterwards, the simple sentence and its complementary elements are processed in detail, and then the complex sentence and its content are elaborately assayed. In this section, during the analyses, extra tenses present in the spoken Arabic language, but not covered in traditional grammar books, are also discussed. Within the context of Chapter 5, the same analysis methods, which were applied in the Arabic section, are adopted for the efficiency of the contrastive analysis. In Chapter 6, the contrastive analysis of Arabic and English complex sentence structures are carried out with unique sample sentences with subheadings, tables, diagrams and explanations based on the taxonomic system and by doing so, their similarities and differences are determined. In this determination process, more than 100 prepositions and conjunctions used in complex sentences are functionally scrutinized. Thereby, the difficulties likely to be encountered in the teaching of complex sentences are identified according to the difficulty rank order and some solutions are proposed. Within the framework of Chapter 7, it has been concluded that foreign language education would be more functional, understandable and useful by explaining complex sentences on a taxonomic level. This dissertation is expected to contribute to the student's ability to assimiliate the target language more easily by demonstrating maximum success in a minimum time frame and to benefit foreign language education by guiding future studies.