Tahkim yargılamasında sonradan vakıa ileri sürülmesi
Late submission of facts in arbitration proceedings
- Tez No: 941488
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERMENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tahkim usûlüne uygulanacak kurallarda yer alan iddiaların ve savunmaların değiştirilmesi veya genişletilmesine ilişkin serbestî sebebiyle, bir tahkim yargılamasında, dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra da vakıa ileri sürülebileceği kabul edilir. Bu çalışmada ilk olarak, vakıaların ileri sürülmesine ilişkin bir zaman sınırı belirlemenin önemi, vakıaların yargılamadaki yeri çerçevesinde ortaya konulmuştur. Daha sonra millî bir tahkim yargılamasında, vakıaların ileri sürülmesine ilişkin uygulanacak hukuk tespit edilmiştir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 428'inci maddesi, Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun 8/D hükmü başta olmak üzere tahkim usûlüne uygulanacak başkaca kurallarla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Anılan hükümlerin, hakem kuruluna, sonradan vakıa ileri sürme işlemini engelleme yönünde bir takdir yetkisi tanıdığı belirtilmiştir. Hakem kurulunun takdir yetkisini kullanırken dikkat etmesi gereken hususlar tespit edilmiştir. Takasın ve karşı davanın, bir tahkim yargılamasında nasıl ve ne zamana kadar ileri sürülebileceği ele alınmıştır. Son olarak, ortaya konulan hususlara dikkat edilmemesinin yaptırımı olan iptal davası, konu kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the discretion provided by the rules applicable to the arbitration procedure regarding the amendment or expansion of claims and defenses, it is accepted that facts may be asserted even after the submission phase is completed in an arbitration proceeding. This study first demonstrates the importance of determining a time limit for asserting facts within the framework of their role in the proceedings. Subsequently, the applicable law for asserting facts in a national arbitration proceeding is identified. Article 428 of the Code of Civil Procedure and Article 8/D of the International Arbitration Law, among other rules applicable to arbitration procedures, are examined comparatively. It is noted that these provisions grant the arbitral tribunal discretion to prevent the late assertion of facts. The matters that the arbitral tribunal must consider when exercising this discretion are identified. The manner and timing of asserting set-off and counterclaims in arbitration are also discussed. Finally, as a sanction for failing to observe the issues presented, the annulment action is examined within the scope of the study.