İHA V-tol ön iniş takımı yapısal analizi
İHA V-tol front landing gear structure analysis
  1. Tez No: 941493
  2. Yazar: OZAN ELMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İniş takımı İHA uçak yapısında önemli bir bileşendir çünkü iniş ve kalkış sırasında uçak yükünün ana destekleyici bileşeni olarak görev alır. Bu çalışmada ön iniş takımın kritik deneysel olarak kritik yüklenme değerini çeşitli kompozit materyalleri ve ölçüleriyle incelenmiştir aynı zamanda ANSY bilgisayar destekli program ile Deneysel sonucuna yakınsama yapılarak en optimize değeri ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Malzeme olarak kompozit malzemesi olarak da bilinen karbon fiber, aramid, cam kumaş, epoksi reçineyi, üretim metodu olarak da vakumlu üretim şekli kullanılmaktadır. Tezin amacı birden fazla araştırmaya esas olarak yürütülmüştür. Elyaf malzemesi olan Aramid termal ve korozyon direnci yüksek bir malzeme olduğundan yapısal olarak karbon fiber ile mukayese edilip mekanik özellikleri çalışma içerisinde incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan deney ve analiz sonucunda vakumlu üretim metodu ile vakum yöntemi kullanılmadan üretilen kompozitin malzeme mekanik özelliklerinin istenilen değerlerde yansıtmadığı analiz edilmiştir. Ayrıca yapısal anlamda mükemmele yakın olan karbon kumaşının katman sayısı arttıkça kompozit üretimi olan ön iniş takımının mekanik özelliklerini arttırdığı saptanmıştır. Kullanılan deney yöntemi ile bilgisayar destek program olan ANSYS çıktıları birbiriyle karşılaştırıp sapma oranı analiz edilmiştir. Deney sonuçları ile analiz sonuçları %5'lik sapma ile birbirine yakın değerler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Landing gear is an important component in UAV aircraft structure because it acts as the main supporting component of aircraft load during landing and take-off. In this study, critical experimental loading value of front landing gear was investigated with various composite materials and measurements, and it is aimed to reveal the most optimized value by approximating the experimental result with ANSY computer-aided program. Carbon fiber, aramid, glass fabric, epoxy resin, also known as composite material, are used as material, and vacuum production method is used as production method. The purpose of the thesis was carried out based on more than one research. Since Aramid, which is a fiber material, has high thermal and corrosion resistance, it was structurally compared with carbon fiber and its mechanical properties were tried to be examined in the study. As a result of the experiment and analysis, it was analyzed that the material mechanical properties of the composite produced without vacuum method with vacuum production method did not reflect the desired values. In addition, it was determined that the mechanical properties of the front landing gear, which is a composite production, increased as the number of layers of carbon fabric, which is close to perfect in structural terms, increased. The experimental method used and the ANSYS computer support program outputs were compared with each other and the detection rate was analyzed. The results and analysis results were observed to be close to each other with a 5% deviation in the experiment.