Siyasal liderlik perspektifinden lider retoriğinin ethos açısından analizi: Volodımır Zelenskı
Analysis of leader rhetoric in terms of ethos from the perspective of political leadership: Volodymyr Zelenskyy
- Tez No: 941500
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Liderlik insanlık tarihi kadar geçmişe sahip bir olgudur. Tarihte liderlik üzerine pek çok düşünce ve fikir öne sürülmüş, bilimsel çalışmaların başlamasıyla birlikte sosyoloji, psikoloji, siyaset ve iletişim bilimleri gibi alanların çalışma konusu haline gelmiştir. İletişim bilimleri disiplinlerarası özelliği ile liderleri çok boyutlu olarak ele almış ve kendi bakış açısı ile değerlendirmiştir. İletişim bilimleri kapsamındaki bu çalışmanın konusu siyasal liderlerin izleyicilerini etkilemek üzere başvurdukları retorik ve drama stratejilerini ethos merkezli ele almaktır. Ethos retoriğin konuşmacı odaklı ikna unsurlarından biridir ve diğer iki unsur pathos ve logos ile birlikte bir bütünlük oluşturmaktadır. İkna edici ve etkileyici konuşma sanatı olarak tanımlanan retorik Aristoteles'e göre ethos tarafından kurgulanmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma iki temel sorudan oluşmaktadır:“Ethos eksenli konuşmalar hangi retorik stratejilere dayandırılarak kurgulanmaktadır?”ve“Kurgulanan retorik konuşmalar siyasal lider tarafından dramatik eylemlere dönüştürülerek nasıl sunulmaktadır?”. İlgili sorulara yanıt bulmak için nitel içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Doküman-belge ve video inceleme tekniği ile elde edilen verilerin analizinde ethos merkezli retorik analizi ve Kenneth Burke'nin Dramatizasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'dir. Çalışma Ukrayna-Rusya savaşının Ocak 2022-Ocak 2023 tarihleri arası ile sınırlandırılmıştır. Bu tarihler arasındaki konuşmaların tam metinlerine Ukrayna Devleti Resmî Web Sitesi üzerinden, video görüntülerine ise Ukrayna Devleti Resmi Youtube sayfasından erişim sağlanmıştır. Konuşma metinleri incelenmiş, Youtube video içerikleri izlenmiş ve analizler için kod oluşturulmuştur. Kodlar MAXQDA isimli program aracılığıyla görselleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak Volodimir Zelenski'nin ethos merkezli retorik stratejilerini etkin olarak kullandığı tespit edilmiştir. Zelenski oyuncu lider özelliğini öne çıkararak retoriğini özgünleştirmekte ve liderin özgünlüğü doğrultusunda kurgulanan retoriksel sahne, eylem, araç ve amaçlar aktörün retorik ifadesindeki önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Leadership is a phenomenon that has a history as old as human history. Many thoughts and ideas have been put forward on leadership throughout history, and with the beginning of scientific studies, it has become the subject of study in fields such as sociology, psychology, politics and communication sciences. With its interdisciplinary feature, communication sciences has addressed leaders in a multidimensional manner and evaluated them from its own perspective. The subject of this study within the scope of communication sciences is to address the rhetorical and drama strategies that political leaders use to influence their audiences, centered on ethos. Ethos is one of the speaker-oriented persuasion elements of rhetoric and forms a whole with the other two elements pathos and logos. Rhetoric, defined as the art of persuasive and impressive speech, is constructed by ethos according to Aristotle. In this context, this study consists of two basic questions:“On which rhetorical strategies are ethos-based speeches constructed?”and“How are constructed rhetorical speeches transformed into dramatic actions by the political leader and presented?”Qualitative content analysis method was applied to find answers to the relevant questions. Ethos-centered rhetorical analysis and Kenneth Burke's Dramatization analysis were used in the analysis of the data obtained through document-document and video review techniques. The sample of the study is Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy. The study was limited to the period between January 2022 and January 2023 of the Ukraine-Russia war. The full texts of the speeches between these dates were accessed via the Official Website of the State of Ukraine, and the video footage was accessed via the Official Youtube page of the State of Ukraine. The speech texts were examined, YouTube video content was watched, and codes were created for the analysis. The codes were visualized and interpreted using the program called MAXQDA. As a result, it was determined that Volodymyr Zelenskyy effectively used ethos-centered rhetorical strategies. Zelenskyy emphasizes his actor-leadership feature and authenticates his rhetoric, and the rhetorical scene, act, agency and purposes constructed in line with the authenticity of the leader appear as important elements in the actor's rhetorical expression.