Ergenlerin yaşamlarındaki anlam: Akademik başarı, benlik saygısı ve okul aidiyetinin etkisi
Meaning in adolescents' life: The effect of academic achievement, self-esteem and school belonging
  1. Tez No: 941498
  2. Yazar: FADİME YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma lisede öğrenim gören ergenlerin, akademik başarı, benlik saygısı, okula aidiyet ve yaşamda anlam duyguları arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Çalışma, cinsiyet, sınıf düzeyi ve okul türü gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, bu psikolojik ve akademik değişkenlerin ergenlerin genel yaşam anlamı duygusunu nasıl etkilediğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın katılımcıları, 2022-2023 akademik yılında Isparta, Türkiye'deki çeşitli okullardan 704 lise öğrencisidir (329 kız, 375 erkek). Bu öğrenciler Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık, Adalet, Elektrik Alanı), Anadolu Lisesi, Spor Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Fen Lisesi ve hem erkek hem de kız Anadolu İmam Hatip Liseleri olmak üzere farklı okul türlerine kayıtlıdır. Katılımcıların yaşları 13 ile 18 arasında değişmektedir. Çalışmada nicel bir araştırma yöntemi ve değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için ilişkisel bir tarama modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda, akademik başarı, benlik saygısı ve okul aidiyetinin ergenlerin hayatlarında buldukları anlam üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmada“Yaşamda Anlam Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Okul Aidiyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin demografik bilgileri de anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada benlik saygısı ve akademik başarıda cinsiyete dayalı farklılıklar bulunmuştur; kız öğrenciler akademik başarı olarak erkek öğrencilerden daha iyi performans gösterirken, erkek öğrenciler daha yüksek düzeyde benlik saygısı bildirmiştir. Ayrıca, okul türünün akademik başarıyı etkilediği, Fen Lisesi öğrencilerinin Spor Lisesi, Sanat Lisesi ve Anadolu Lisesi gibi diğer okul türlerinden gelen öğrencilere kıyasla daha yüksek akademik performans gösterdikleri bulunmuştur. Bununla birlikte, okul türleri arasında benlik saygısı ve yaşam anlamı açısından anlamlı bir farklılık yoktur. Bulgular, benlik saygısı ve okul aidiyetinin ergenlerin yaşamdaki anlam duygusu üzerinde önemli pozitif etkileri olduğunu, akademik başarının ise yaşam anlamı ile doğrudan ilişkili olmadığını göstermektedir. Öte yandan Regresyon analizi sonuçları, benlik saygısı (β = 0.249) ve okul aidiyetinin (β = 0.170) yaşam anlamının güçlü yordayıcıları olduğunu ortaya koymuştur; bu da daha yüksek benlik saygısına ve daha güçlü bir okul aidiyetine sahip ergenlerin yaşamda daha fazla anlam deneyimleme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, eğitim politikaları ve müdahalelerinin olumlu bir okul iklimi yaratmaya ve öğrencilerin öz değerlerini ve okul ortamlarına bağlılıklarını artıracak stratejiler uygulamaya odaklanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the links between academic achievement, self-esteem, a sense of belonging at school, and a sense of meaning in life among adolescents in secondary school. It aims to explore how these psychological and academic factors influence adolescents' sense of life's meaning, taking into account variables such as gender, year group and school type. The study involved 704 high school students (329 female and 375 male) from various schools in Isparta, Türkiye, during the 2022–23 academic year. The students were enrolled in various types of school, including Vocational and Technical Anatolian High Schools (Health, Justice and Electricity), Anatolian High Schools, Sports High Schools, Fine Arts High Schools, Social Sciences High Schools and Science High Schools, as well as both male and female Anatolian Imam Hatip High Schools. The participants' ages ranged from 13 to 18. The study used a quantitative research method and a relational survey model to evaluate these relationships. The effects of academic achievement, self-esteem, and school belonging on the meaning that adolescents find in their lives were investigated. The 'Meaning in Life Scale', 'Rosenberg Self-Esteem Scale' and 'School Belonging Scale' were used to collect data. In addition, the students' demographic information was collected through a questionnaire. The study revealed gender-based differences in self-esteem and academic achievement: female students performed better academically than male students, while male students reported higher levels of self-esteem. The study also found that school type influenced academic achievement, with Science High School students showing higher academic performance than students from other types of school, such as Sports High School, Art High School and Anatolian High School. However, no significant differences were found between school types in terms of self-esteem or meaning in life. The findings suggest that self-esteem and a sense of belonging at school have a significant positive effect on adolescents' sense of meaning in life, whereas academic achievement is not directly related to meaning in life. However, the results of the regression analysis revealed that self-esteem (β = 0.249) and school belonging (β = 0.170) were strong predictors of meaning in life. This suggests that adolescents with higher self-esteem and a stronger sense of belonging at school were more likely to experience a greater sense of meaning in life. These results imply that educational policies and interventions should prioritise fostering a positive school environment and strategies to enhance students' self- esteem and engagement with their school community.