Sicill-i ahval kayıtlarına göre Şûrâ-yı Devlet reisleri
According to sicill-i ahval records, presidents of the Council of State
  1. Tez No: 941522
  2. Yazar: BURAK BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin XIX. yüzyıldaki idarî dönüşüm süreci içerisinde merkezi bürokrasinin üst kademelerinde yer alan Şûrâ-yı Devlet reislerinin toplumsal kökenlerini ve memuriyet seyirlerini sicill-i ahvâl kayıtları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, söz konusu devlet adamlarının doğum yerleri, memuriyete başlama yaşları, aldıkları rütbe ve nişanlar gibi demografik ve kariyerle ilgili veriler analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, Osmanlı devlet bürokrasisinin XIX. yüzyıldaki dönüşümünü ve bu dönüşümün merkezî idaredeki üst düzey yöneticilere nasıl yansıdığını ortaya koymak açısından önemli bulgular sunmaktadır. Şûrâ-yı Devlet reislerine ilişkin verilerin istatistiksel dağılımları, Tanzimat sonrası dönemde Osmanlı bürokrasisinin işleyişi, liyakat anlayışı ve toplumsal hareketlilik dinamikleri hakkında önemli ipuçları sağlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, hem Osmanlı üst düzey bürokrasisinin yapısal özelliklerine dair özgün bir katkı sunmakta hem de sicill-i ahvâl defterlerinin tarih yazımı açısından taşıdığı önemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social backgrounds and bureaucratic career trajectories of the presidents of the Ottoman Council of State (Şûrâ-yı Devlet), who occupied senior positions within the central bureaucracy during the administrative transformation of the Ottoman Empire in the 19th century. The research is based on sicill-i ahvâl (personnel record) registers and analyzes demographic and career-related data such as places of birth, age at the beginning of civil service, as well as the ranks and decorations received by these statesmen. The findings offer significant insights into the transformation of the Ottoman state bureaucracy in the 19th century and how this transformation was reflected in the profiles of high-ranking officials within the central administration. The statistical distributions of the data concerning the presidents of the Council of State provide important clues about the functioning of the Ottoman bureaucracy, the understanding of merit, and the dynamics of social mobility in the post-Tanzimat period. In this respect, the study presents an original contribution to the structural characteristics of the Ottoman upper bureaucracy and highlights the historiographical value of sicill-i ahvâl registers.