Moisey Mihayloviç Kopılenko'nun etnodilbilim kuramı
Moisey Mikhailovich Kopilenko's theory of ethnolinguistics
- Tez No: 941527
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Etnodilbilim dillerin özgünlüğünün tam ve güvenilir bir şekilde ortaya koyulmasını sağlar. Rusya'nın tek bir Rus ulusu olarak manevi açıdan bütünleşmesini hedefleyen Sovyet ideolojisi, birliği oluşturan halkların dillerinin birçok kullanım ve işlev alanından kaldırılmasına sebep olmuş ve bu dillerin etnodilbilimsel yaklaşımla incelenmesinin de önüne geçmiştir. Sovyet Dönemi'nde etnodilbilim çalışmaları Rusça ve Slav kültürünü yansıtan etnokültürel kelime dağarcığı ve deyimlerle sınırlandırılmıştır. Bilim insanı Moisey Mihayloviç Kopılenko, Rus dilbilimine kazandırdığı“dil aynasında etnos”adlı etnodilbilimsel yaklaşımda bu bilim dalını kuramsal bir çerçeveye kavuşturmuş, araştırma alanlarını ve sınırlarını geniş bir perspektifle ortaya koymuştur.“Dil aynasında etnos”bağlamında etnodilbilimin araştırma alanları millî bilinç de dâhil olmak üzere, dilde bir etnosun dil dünya görüşünü yansıtan sözlü, yazılı ve dil ötesi tüm iletişim araçlarını kapsamaktadır. Araştırma alanlarının ve sınırlarının genişliği sebebiyle etnodilbilim paralinguistik, çeviribilim, toplumdilbilim, ruhdilbilim ve ülkedilbilimin inceleme alanlarıyla ve hedefleriyle kesişir, bunlardan yararlanır ya da bunların araştırma alanlarına katkı sunar. Etnodilbilimin bu bilim dallarıyla iş birliği yeni bilim dallarının oluşmasına zemin hazırlamakta, geleceğin dilbilim dünyası için yeni çalışma alanları sunmaktadır. M. M. Kopılenko'nun etnodilbilim kuramı sadece Rus dilbiliminde değil çağdaş dilbilim bağlamında da uygulanabilir nitelikte olup özgün bir karakter taşımaktadır.“Moisey Mihayloviç Kopılenko'nun Etnodilbilim Kuramı”adlı bu tezde bilim insanının etnodilbilimin inceleme alanlarına ve diğer bilim dallarıyla ilişkisine yönelik özgün görüşlerinin incelenmesi ve Sovyet Dönemi etnodilbilim çalışmalarıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethnolinguistics provides a comprehensive and reliable representation of the authenticity of languages, enriching the exploration of linguistic history with an additional layer of insight. The Soviet ideology, which sought to unify Russia as a singular nation, led to the marginalization of the languages of diverse ethnic groups within the union, restricting their usage and functionality while hindering the study of these languages from an ethnolinguistic perspective. During the Soviet era, the scope of ethno-linguistic research was confined to the examination of ethnocultural vocabulary and idiomatic expressions that encapsulated Russian and Slavic cultural nuances. Moisey Mikhailovich Kopilenko, with his approach to ethnolinguistics, termed“ethnos in the mirror of language,”established a theoretical framework that distinctly delineated the domains and parameters of inquiry from a comprehensive viewpoint. Within the framework of“ethnos in the mirror of language,”the domains of ethnolinguistics encompasses any forms of communication—be it oral, written, or non-verbal—that reflect the linguistic worldview of an ethnos, along with the aspects of national consciousness. The expansive nature of research domains enables ethnolinguistics to engage with various fields of inquiry, including the fields of research such as, paralinguistics, translation studies, sociolinguistics, psycholinguistics, and linguo-country studies, thereby both benefiting from and enriching these areas of inquiry. The collaboration with these sectors of ethnolinguistics facilitates the emergence of novel scientific disciplines and presents fresh avenues for exploration within the linguistic landscape of the future. The ethnolinguistics theory proposed by M. M. Kopilenko finds relevance not solely within the realm of Russian linguistics but also extends its applicability to contemporary linguistic studies, showcasing a distinctive nature. This thesis, titled“Moisey Mihaylovich Kopilenko's Theory of Ethnolinguistics,”aims to explore his innovative perspectives regarding ethnolinguistics and its interconnections with other scientific disciplines, while also drawing comparisons with ethnolinguistics research conducted during the Soviet era.