Mülkiyet türü, coğrafi bölge ve akreditasyon durumuna göre hastanelerin web sitesi içeriklerinin medikal turizm açısından değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of hospital website contents in terms of medical tourism according to ownership type, geographic region, and accreditation status: The case of Türkiye
  1. Tez No: 941528
  2. Yazar: OSMAN ŞAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMRE EDA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de sağlık turizmi yetki belgesine sahip hastanelerin web sitesi içeriklerini medikal turizm açısından incelemek, mevcut durumu ortaya koymak ve alandaki literatür boşluğunun giderilmesine katkı sunmaktır. İçerik analizi yöntemiyle yürütülen çalışmada, 652 hastanenin web sitesi, Moghavvemi ve arkadaşları (2017) tarafından yapılandırılan değerlendirme formuna dayalı olarak incelenmiştir. Veriler, önce Microsoft Excel 2016 programında düzenlenmiş, ardından SPSS 25.0 yazılımına aktarılmıştır. Web siteleri, mülkiyet türlerine, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması ve Joint Commission International (JCI) akreditasyon durumuna göre analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, hastanelerin büyük bölümü iletişim-ulaşım bilgileri, görseller, uzmanlıklar ve çevrim içi işlemler gibi temel bilgilere yer vermektedir. Ancak tedavi ücretleri, ödeme olanakları, engelli bireylere yönelik düzenlemeler ve özel yemek hizmetleri gibi hasta deneyimini ve uluslararası erişilebilirliği artırabilecek bazı önemli içerikler sınırlı düzeyde sunulmaktadır. Hastane bilgileri ve olanakları (%47,24), kabul ve sağlık hizmetleri (%48,76) ile interaktif çevrimiçi hizmetler (%86,56) boyutlarında özel ve vakıf üniversitesi hastaneleri, dış faaliyetler (%14,83) ve teknik faktörler (%61,3) boyutlarında ise kamu hastaneleri daha iyi durumdadır. Bölgesel düzeyde değerlendirildiğinde, Akdeniz, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölgeleri, incelenen boyutların çoğunda görece daha yüksek yüzdelere sahipken, Orta Anadolu, Ortadoğu Anadolu ve Ege bölgeleri çoğu boyutta daha sınırlı içerik sunmaktadır. JCI akreditasyon belgesine sahip hastaneler, tüm boyutlarda sahip olmayan hastanelere göre görece daha yüksek yüzdelere ulaşırken, her iki grup dış faaliyetler boyutunda (%4,44–%6,54) düşük düzeyde kalmıştır. Araştırma sonuçları, hastanelerin mevcut ve potansiyel uluslararası hastalar için web sitelerini güncelleyerek içerik çeşitliliğini, erişilebilirliği ve bilgiye erişimi artırmalarının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the website contents of hospitals in Turkey that hold a health tourism authorization certificate from the perspective of medical tourism, to reveal the current situation, and to contribute to filling the gap in the literature in this field. In the study conducted using the content analysis method, the websites of 652 hospitals were examined based on the evaluation form structured by Moghavvemi et al. (2017). The data were first organized in Microsoft Excel 2016 and then transferred to the SPSS 25.0 software. The websites were analyzed according to ownership types, Statistical Regional Units Classification, and Joint Commission International (JCI) accreditation status. According to the research results, the majority of hospitals include basic information such as contact and access details, visuals, specialties, and online procedures. However, some important contents that could enhance patient experience and international accessibility, such as treatment fees, payment options, arrangements for disabled individuals, and special meal services, are presented at a limited level. In the dimensions of hospital information and facilities (%47,24), admission and health services (%48,76), and interactive online services (%86,56), private and foundation university hospitals perform better, whereas in the dimensions of external activities (%14,83) and technical factors (%61,3), public hospitals are in a better position. When evaluated at the regional level, the Mediterranean, Eastern Black Sea, Western Black Sea, and Northeastern Anatolia regions have relatively higher percentages in most of the examined dimensions, while the Central Anatolia, Central Eastern Anatolia, Southeastern Anatolia, and Aegean regions offer more limited content in most dimensions. Hospitals with JCI accreditation certificates reach relatively higher percentages in all dimensions compared to hospitals without this certificate, though both groups remain at low levels in the external activities dimension (%4,44–%6,54). The research results reveal the necessity for hospitals to update their websites for current and potential international patients by increasing content diversity, accessibility, and access to information.