Türkiye ve AB ülkelerinde girişimciliğe yönelik vergi teşvikleri: Teknoparklar
Tax incentives towards entrepreneurship in turkey and EU countries: Technoparks
  1. Tez No: 713553
  2. Yazar: HAMZA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Girişimcilik, kişinin bulunduğu kültürde önceki zamanlarda görülmeyen fırsatları görüp, tüm toplum için faydalı mal ve hizmet bileşenleri oluşturma icraatları biçiminde açıklanmaktadır. Girişimci şahsiyet bu fırsatları farklı yöntemler kullanarak değerlendirir. Bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde genç ve kadın girişimciliğe duyulan önem oldukça fazladır. Türkiye'de girişimci bireylerin icraatlarına yönelik olarak vergi kanunlarında, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve 5746 sayılı Ar-Ge ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun ile KOSGEB ve TÜBİTAK gibi ileri teknolojinin, bilimin ve sanayinin gelişmesi için çalışmalar yürüten kuruluşlar tarafından teşvikler sunulmaktadır. Kanunlar ve kuruluşlar tarafından sağlanan bu teşviklerden yararlanan girişimciler, çoğunlukla bir teknoloji geliştirme bölgesi bünyesinde faaliyetlerini devam ettirmektedir. Girişimde bulunmak için yenilikçi fikre sahip fakat yeterli kaynağa sahip olmayan şahısların düşüncelerinden somut mal ve hizmetlere ulaştıkları yerler teknoparklardır. Girişimci bireyler, bu yerlerde gerçekleştirilen iş birlikleri sayesinde düşüncelerinden somut ürünlere ulaşmaktadır. Teknoparklar, girişimcilerin fikirlerini ticari ortama sunmak istemeleri neticesinde geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinde, 1950'lerde kurulup faaliyetlerine başlayan Silikon Vadisi, dünyadaki ilk modern teknopark özelliğine sahiptir. Ülkemizde teknopark olarak isimlendirilen kuruluşlara her ülkede farklı adlandırmalar sarf edilmiştir. Örneğin; İngiltere'de“Bilim Parkı”, Fransa ve Japonya'da“Teknoloji Kenti”, Almanya'da“Kurucu Merkez”ve ABD'de“Araştırma Parkı”gibi. Ülkemizde 2021 senesinin Ekim ayı sonu itibariyle 73'ü faaliyette, 16'sı ise altyapı hazırlıklarından dolayı pasif durumda olan toplam 89 teknoloji geliştirme bölgesi vardır. Araştırma, geliştirme ve inovasyon faaliyetlerine yönelik sadece ülkemizde teşvikler sağlanmamakta, aynı zamanda AB ülkelerinde de bir takım destekler sunulmaktadır. Türkiye'deki her yaş grubundan bireyin girişimciliğe olan bakışını değiştirmek, Ar-Ge ve yenilik icraatlarına duydukları önemi artırmak ve ülkemizdeki ve diğer dünya ülkelerindeki yüksek teknolojili çıktıların yaratıldığı yerler olan teknoloji geliştirme bölgeleri hakkında fazla bilgiye sahip olmaları maksadıyla yazar bu çalışmayı yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrpreneurship is explained as the actions of creating useful goods and service components for the whole society by seeing opportunuties that were not seen in previous times in the culture in which the person lives. The entrepreneur evaluates these opportunuties by using different methods. In today's world, the importance of young and female entrepreneurship is quite high Incentives are offered for entrepreneurs in Turkey by organizations that work for the development of advanced technology, Science and industry, such as KOSGEB and TUBITAK, with the Tax Laws, the Technology Development Zones Law No 4691 and No. 5746 on Supporting R&D an Desing Activities. Entrepreneurs benefiting from these provided by laws and organizations mostly continue their activities within a technology development zone technoparks are places where people who have innovative ideas but do not have sufficient Resources to take initiatives reach tangible goods and services thanks to their thoughts. Entrepreneurs manage to have tangible products based on their thoughts thank to the collaborations carried out in these placas. Technoparks were developed as a result of entrepreneurs desire to present their ideas to the commercial environment. Silicon Valley, which was established and started its activities in the United States in the 1950s, has the feature of being the first modern technopark in the world. Various names have been used in each country for the organizations called technoparks in our country. For instance, they are called“Science Park”in England,“Technology City”in France and Japan,“Founder Center”in Germany and“Research Park”in the USA. In our contry, as of the end of October 2021, there are a total of 89 technology development zones, 73 of which are in operation and 16 of which are inactive due to infrastructure preparations. Incentives for research, development and innovation activities are not only provided in our country, but olso some supports are offered in EU countries. The author has made this research in order to change the perspective of individuals from every age group in Turkey towards entrepreneurship, to increase their interest toward R&D and innovation activities, and to have more information about technology development zones, which are the places where high-tech outputs are created in our country and other countries in the world.