Halk eğitim merkezlerinde kullanılan yabancı diller Türkçe kurs programlarının yetişkin eğitimi açısından incelenmesi
Examination of Turkish as foreign languages course programme used in public education centers in terms of adult education
- Tez No: 941543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Araştırmanın amacı, Halk Eğitimi Merkezlerinde yabancı yetişkinlere Türkçe öğretmek için kullanılan programların yetişkin eğitimine uygunluğunu değerlendirmektir. Bu amaç çerçevesinde üç program incelenmiş, kursta görevli öğreticiler ve yetişkin kursiyerlerle görüşmeler yapılmıştır. Nitel araştırma özelliği gösteren çalışmanın modeli betimsel modeldir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezlerindeki öğreticiler ve kursiyerler oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci alt amacı için veriler doküman incelemesi yoluyla toplanmış, veri toplama aracı olarak doküman incelemesi formu kullanılmış, verilerin analizinde doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. İkinci ve üçüncü alt amaçlar için ise veriler görüşme yöntemiyle toplanmış, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmış, verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt amacına ilişkin elde edilen bulgulara göre, programlarda yetişkin eğitiminin temel ilkeleri ile ilişkilendirilebilecek 17 ifade bulunmaktadır. Araştırmanın ikinci ve üçüncü alt amaçlarına ilişkin elde edilen bulgulardan hareketle kursiyerlerin Türkçeyi en fazla günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla öğrendikleri, tüm konuların anlaşılır olduğu, program süresinin yeterli olmadığı, öğreticilerden, kullanılan kitaplardan ve etkinliklerden memnun oldukları belirlenmiştir. Öğreticilerle yapılan görüşmelerde, programların kursiyer ihtiyaçların karşılamaya uygun olduğu, programların konular hakkında genel bilgi verdiği, kurs küresinin yeterli olmadığı, süreç odaklı bir değerlendirme anlayışına sahip oldukları gibi birçok sonuca ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara, farklı illerdeki Halk Eğitim Merkezlerinde görevli öğretici ve kursiyerlerinde katıldığı geniş kapsamlı bir araştırma yapılması; Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapmakta olan yöneticilere, öğreticilere programları tanıtıcı eğitimler verilmesi; program geliştirme sorumlularına, programların belli aralıklarla değerlendirilmesi ve değişen ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmesi; program uygulayıcılarına ise yetişkin eğitimi konusunda kendi kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak çeşitli faaliyetlere katılmaları gibi birçok öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the suitability of the programs used to teach Turkish to foreign adults in Public Education Centers for adult education. This qualitative study has a descriptive model. The study group consists of instructors and trainees in Public Education Centers operating in Ankara. For the first sub-objective of the research, data were collected through document review, document review form was used, and data were analyzed through document analysis method. For the second and third sub-objectives, data were collected through interview method, semi-structured interview forms were used, and data were analyzed through content analysis method. According to findings obtained regarding the first sub-objective of the research, there are 17 statements in the programs that can be associated with the basic principles of adult education. Based on findings obtained regarding the second and third sub-objectives of the research, many conclusions were reached such as the trainees mostly learned Turkish to meet their daily needs, the program duration was not sufficient, and they were satisfied with books used. As a result of findings obtained from instructors, many conclusions were reached such as programs were suitable for meeting the trainees' needs, programs provided general information about subjects, the course sphere was not sufficient, and they had a process-oriented evaluation approach. In line with these results, many suggestions were made to program development officers, such as the evaluation and organization of programs at certain intervals. In addition, many suggestions were made to administrators, program implementers and researchers working in Public Education Centers.