Sivrihisar ve çevresinde yetişen mutasavvıflar ve tasavvuf kültürünün oluşumu
Sufis who grew up in Sivrihisar and its surroundings and the formation of sufi culture
- Tez No: 941555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma, Eskişehir'e bağlı Sivrihisar ilçesinde yaşamış mutasavvıfları, eserlerini ve tasavvufî düşüncelerini ele almaktadır. Söz konusu şahsiyetlerin bölgenin tarihî ve kültürel yapısına katkıları ile Sivrihisar'daki tasavvufî miras üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sivrihisar'ın tasavvufî dokusunu ortaya koymak; burada yetişen mutasavvıfların hayatlarını, eserlerini ve düşüncelerini tanıtmak suretiyle, bu isimlerin ilmî ve manevî mirasını gün yüzüne çıkarmak amaçlanmaktadır. Ayrıca tarihsel süreçte ihmal edilen bu kültürel mirasın hatırlatılması hedeflenmiştir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, mutasavvıfların yetiştikleri çevre olarak Sivrihisar'ın tarihî, dinî, ilmî ve kültürel yapısı incelenmiş; bölgede tasavvuf eğitiminin verildiği tekkeler, camiler, medreseler ile halkın manevî yaşamında etkili olan Ahîlik Teşkilatı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Sivrihisar ve çevresinde yaşamış mutasavvıfların hayat hikâyeleri, eserleri ve tasavvufî görüşleri birincil kaynaklar ve müelliflerin kendi metinleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, bu şahsiyetlerin Sivrihisar'daki tasavvuf kültürüne katkıları ile bu kültürün sembolik bir tezahürü olan“Kırklar Makamı”üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular, Sivrihisar'ın sanılandan daha köklü bir tasavvufî geçmişe sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bölgede yetişen mutasavvıfların hem ilmî faaliyetlerde hem de halkın manevî terbiyesinde etkin roller üstlendikleri belirlenmiştir. Ayrıca,“Kırklar Makamı”gibi tasavvufî sembollerin bu kültürün sürekliliğini sağladığı ve kolektif hafızada önemli bir yer tuttuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Sufi figures who lived in the district of Sivrihisar, affiliated with the province of Eskişehir, focusing on their written works and contributions to Sufi thought. The analysis considers the impact of these figures on the historical and cultural fabric of the region and explores the traces of the Sufi heritage present in Sivrihisar. The primary aim is to reveal the spiritual character of the region by presenting the lives, intellectual perspectives and scholarly output of the Sufis nurtured there, thereby uncovering their intellectual and spiritual legacy. The study also seeks to recover a cultural heritage that has been largely neglected over the course of history. The research consists of three main sections. The first section examines the historical, religious, scholarly and cultural characteristics of Sivrihisar, the environment in which these Sufis were raised. It also provides information about the tekkes (Sufi lodges), mosques and madrasas where Sufi education was offered, as well as the Akhism organization, which played a significant role in shaping the spiritual life of the local population. The second section evaluates the biographies, written works and Sufi perspectives of the Sufi figures who lived in Sivrihisar and its surroundings, based on primary sources and their own texts. The third section focuses on their contributions to the formation of the Sufi culture in Sivrihisar and analyzes the“Maqam of the Forty”(Kırklar Makamı) as a symbolic expression of this cultural heritage. The findings of the study demonstrate that Sivrihisar possesses a much deeper-rooted Sufi heritage than previously assumed. The Sufi figures trained in the region were found to have played influential roles both in scholarly endeavors and in the spiritual formation of the community. Furthermore, it has been concluded that Sufi symbols such as the“Maqam of the Forty”have contributed to the continuity of this culture and hold a significant place in the collective memory.