A comparison of migration policies of the George W. Bush and Donald J. Trump administrations from the perspective of securitization theory
George W. Bush ve Donald J. Trump yönetı̇mlerı̇nı̇n göç polı̇tı̇kalarının güvenlı̇kleştı̇rme teorı̇sı̇ perspektı̇fı̇nden karşılaştırılması
- Tez No: 941571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİ KAAN RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
This thesis analyses the immigration policies of the U.S. through the lens of securitization theory, specifically focusing on two Republican administrations: the George W. Bush (2001-2009) and Donald Trump (2017-2021) Administrations. The securitization theory posits that framing immigration through the speech acts as a threat to national security will eventually lead to the elevation of the phenomenon from a“low-priority political concern”to a“high-priority issue,”which also demands immediate action. Within this framework, the measures undertaken by these two Republican Presidents, supposedly to safeguard U.S. national security and protect the nation from security threats, are analyzed with a particular focus on immigration. The main research question of this thesis is“How did George W. Bush and Donald Trump produce securitizing discourses on immigration during their presidency in the post-September 11 era?”The legal and normative underpinnings of U.S. immigration policy (including legislations on counter-terrorism and border protection) were significantly fortified in the aftermath of the September 11 attacks under the rubric of a state of emergency. By comparing and contrasting the rhetoric and policies employed by both presidents, this study aims to explore and explain the differences and similarities in the discourses of the two Republican presidents on immigration from the perspective of securitization theory.
Özet (Çeviri)
Bu yüksek lisans tezi, ABD'nin Göç Politikalarını güvenlikleştirme teorisini kullanarak analiz etmeyi amaçlamakta ve bu doğrultuda iki Cumhuriyetçi başkanın, George W. Bush (2001-2009) ve Donald Trump (2017-2021) yönetimlerinin uygulamalarını incelemektedir. Güvenlikleştirme teorisinin de öngördüğü üzere, örneğin, göçü“ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit”olarak adlandırmak, göçü“düşük öncelikli bir siyasi kaygı”dan, sınırların güvenliği gibi eylem gerektiren“yüksek öncelikli bir konu”ya dönüştürmektedir. Bu çerçevede, bu tezde iki Cumhuriyetçi başkanın ABD'nin huzur ve güvenliğini sağlamak ve Amerikan ulusunu güvenlik tehditlerinden korumak amacıyla aldığını belirttiği önlemler, göç olgusu odağında incelenmektedir. Bu tezin temel araştırma sorusu“11 Eylül sonrası dönemde George W. Bush ve Donald Trump, kendi başkanlık dönemlerinde göç konusunda nasıl güvenlikleştirici söylemler üretmişlerdir?”şeklindedir. ABD göç politikasının yasal ve normatif temelleri (terörle mücadele ve sınır koruma yasaları da dahil olmak üzere) 11 Eylül saldırılarının ardından olağanüstü hal adı altında önemli ölçüde güçlendirilmiştir. Bu çalışma, her iki başkan tarafından kullanılan söylem ve politikaları karşılaştırarak, iki Cumhuriyetçi başkanın göç konusundaki söylemlerindeki farklılıkları ve benzerlikleri güvenlikleştirme teorisi perspektifinden keşfetmeyi ve açıklamayı amaçlamaktadır.