Afrika bölgesel insan haklarını koruma rejiminde Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesinin rolü
The role of the African court on human and peoples' rights in Africa's Regional Human Rights Protection regime
- Tez No: 941584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN BARIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu tez, Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesi'nin Afrika bölgesel insan hakları sistemindeki rolünü incelemektedir. Bu bağlamda, Mahkeme'nin Afrika Şartı'ndaki eksiklikleri gidermek ve kıta genelinde insan haklarının korunmasını güçlendirmek için benimsediği yaklaşımlar analiz edilmektedir. Afrika'da insan haklarının etkin bir şekilde korunmasına yönelik yolculuk henüz başlangıç aşamasında olsa da, hem normatif çerçevede hem de kurumsal yapılanmalarda kayda değer gelişmeler kaydedilmiştir. Bu bağlamda, 1981 yılında Afrika İnsan ve Halkların Hakları Şartı'nın kabul edilmesi önemli bir dönüm noktası olmuştur. Şart; birinci, ikinci ve üçüncü kuşak hakları kapsamasına rağmen bazı sınırlamalara sahiptir. Örneğin; özel yaşamın gizliliği hakkı, vatandaşlık hakkı, angarya yasağı, sendika kurma hakkı, konut hakkı, beslenme hakkı, sosyal güvenlik hakkı ve yeterli bir yaşam standardına sahip olma hakkı gibi bazı hakların ya tamamen eksik olduğu ya da dar bir biçimde tanımlandığı görülmektedir. Ayrıca, bazı geri alma hükümleri de mevcuttur. Bu doğrultuda tez, Afrika Mahkemesi'nin içtihadında söz konusu boşlukları gidermek için benimsediği yaklaşımları analiz etmeyi, Mahkeme'nin karşılaştığı zorlukları ve fırsatları belirlemeyi ve Afrika insan hakları sisteminin geliştirilmesine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Tezin kapsamı, Mahkeme'nin içtihatlarının analiz edilmesiyle sınırlıdır. Bu analiz gerçekleştirilirken nitel araştırma metodolojisi kullanmakta; veri toplama yöntemi olarak belge ve içtihat analizi tercih edilmektedir. Sonuç olarak bu tez, Mahkeme'nin Afrika insan hakları sistemi içerisindeki kritik rolünü vurgulamakta; Mahkeme'nin koruyucu yetkisini güçlendirecek ve Afrika'da insan haklarının koruyucusu olarak etkinliğini artıracak potansiyel stratejileri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of the African Court on Human and Peoples' Rights in the African regional human rights system. In doing so, it analyzed the Court's approaches in dealing with the deficiencies of the African Charter. While the journey towards effective protection of human rights in Africa is still in its early stages, considerable progress both in normative frameworks and institutional setups have been made. In this regard, a key milestone was the adoption of the African Charter on Human and Peoples' Rights in 1981. Although the Charter covers first, second and third generations of rights, it has limitations. For instance, it omits and/or narrowly defines certain rights such as the right to privacy, nationality, freedom from forced labor, the right to form trade unions, housing, food, social security, and an adequate standard of living. It also included claw-back clauses. This thesis thus aims to analyze the approaches adopted by the African Court in its jurisprudence to address these gaps, identify the challenges and opportunities faced by the Court, and suggest ways to enhance the African human rights system. In doing so, the thesis employs qualitative research methodology, gathering data through document and case-law analysis. The thesis's scope is thus restricted to analyzing its jurisprudences. By highlighting the critical role of the Court within the African human rights system, this thesis recommends measures to strengthen its protective mandate and enhance its effectiveness as a guardian of human rights in Africa.