Çok kesitli bilgisayarlı tomografi anjiografisi ile koroner ve karotis arterlerde plakların morfolojisinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 941636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, kardiyometabolik risk faktörleri (hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi, kronik böbrek hastalığı) bulunan hastalarda koroner ve karotis arterlerde plak kompozisyonu, alan ve hacim ölçümleri detaylı şekilde karşılaştırılarak, sistemik ve lokal aterosklerotik süreçlerin damar yatakları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 88 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Koroner ve karotis arterler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi anjiyografi (MDCTA) ile görüntülenmiş; plak alanı, plak hacmi, damar alanı ve W/L oranı (wall/lumen area) PACS ve Vitrea sistemleri kullanılarak ölçülmüştür. Plaklar yumuşak, mikst ve kalsifiye olarak sınıflandırılmış; klinik, biyokimyasal ve hematolojik parametrelerle ilişkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study aimed to comparatively assess plaque composition, area, and volume measurements in coronary and carotid arteries in patients with various cardiometabolic risk factors, including hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, and chronic kidney disease, and to investigate the effects of systemic and local atherosclerotic processes on different vascular territories. Materials and Methods: A total of 88 patients were retrospectively evaluated. Coronary and carotid arteries were imaged using multidetector computed tomography angiography (MDCTA). Measurements of plaque area, plaque volume, vessel area, and wall/lumen (W/L) ratios were performed using PACS and Vitrea systems. Plaques were classified as soft, mixed, or calcified, and their associations with clinical, biochemical, and hematological parameters were analyzed.