Taekwondo sporcularının taekwondo sporuna başlama nedenleri ve beklentileri ile öz yeterlik durumlarının incelenmesi
Examining the reasons and expectations of taekwondo athletes for starting taekwondo sports and their self-efficacy status
- Tez No: 941635
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Bu çalışma, Taekwondo sporcularının spora başlama nedenleri ve beklentileri ile özyeterlik durumları çeşitli değişkenler açısından incelemesini amaçlamıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli temel alınmıştır. Araştırma grubu 2023-2024 sezonu üniversiteler arası Türkiye Taekwondo şampiyonasında yarışan ve araştırmaya gönüllü katılan Taekwondo sporcularından oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formunda iki farklı ölçek kullanılmıştır. Yapılan çalışmadan elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların spora başlama ve uğraşma nedenleri, spordan beklenti durumları ile özyeterlik durumlarının belirlenmesi için betimleyici analizler yapılmıştır. Analiz sonucunda Taekwondo sporcularının TSBSYGÖ puanları ile“Taekwondo Sporuna başlama nedenleri”alt boyutu puanlarının orta düzeyde;“Taekwondo sporu ile profesyonel biçimde uğraşma nedenleri”alt boyutu ile,“Spordan beklentiler”alt boyutu ortalama puanlarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların spora başlama ve uğraşma nedenleri, spordan beklenti durumları ile özyeterlik durumlarının cinsiyet ve milli sporcu olma durumları arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek için T-testi kullanılmıştır. Analiz sonucunda Taekwondo sporcuların spora başlama ve uğraşma nedenleri, spordan beklenti görüşleri ve özyeterlik düzeyleri ile cinsiyet durumları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Fakat spordan beklenti görüşleri ile milli sporcu olma durumları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Sporcuların spora başlama ve uğraşma nedenleri, spordan beklenti durumları ile özyeterlik durumlarının sınıf düzeyi, spor yaşı ve gelir düzeyi arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek için ANOVA testleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Son olarak Taekwondo sporcularının spora başlama, uğraşma ve beklenti görüşleri ölçeği ile sporcu özyeterlik ölçekleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Spor, Taekwondo, Kyorugi, Poomsae, Öz-yeterlilik
Özet (Çeviri)
In this study, This study aimed to examine the reasons for starting the sport, expectations and self-efficacy of Taekwondo athletes in terms of various variables. The study was based on the relational screening model. The research group consisted of Taekwondo athletes who competed in the 2023-2024 interuniversity Turkish Taekwondo Championship and volunteered to participate in the study. Two different scales were used in the questionnaire form as a data collection tool. The data obtained from the study were analyzed with the SPSS statistical package program. Descriptive analyzes were conducted to determine the reasons for starting and engaging in sports, expectations from sports and self-efficacy of the athletes participating in the study. As a result of the analysis, it was determined that the TSBSYGÖ scores of Taekwondo athletes and the“Reasons for starting Taekwondo Sports”sub-dimension scores were at a moderate level; the“Reasons for professionally engaging in Taekwondo Sports”sub-dimension and the“Expectations from Sports”sub-dimension average scores were at a high level. T-test was used to determine whether there was a difference between the reasons for starting and engaging in sports, expectations from sports and self-efficacy of the athletes participating in the study and their gender and status of being a national athlete. As a result of the analysis, no significant difference was found between the reasons for starting and engaging in sports, expectations from sports and self-efficacy levels of Taekwondo athletes and their gender. However, a significant difference was found between their expectations from sports and status of being a national athlete. ANOVA tests were applied to determine whether there was a difference between the reasons for starting and engaging in sports, expectations from sports and self-efficacy levels of the athletes and their class level, age and income level. No significant difference was found as a result of the analysis. Finally, correlation analysis was performed to determine the relationship between the opinions of starting and engaging in sports, expectations from sports and self-efficacy scales of Taekwondo athletes and athlete self-efficacy scales. As a result of the analysis, a moderate positive significant relationship was found. Key Word : Sports, Taekwondo, Kyorugi, Poomsae, Self-efficacy