Gestasyonel diyabetli annelerin kolostrum sütünde maresin-1 varlığının araştırılması
Investigating the presence of maresiin-1 in colostrum milk of mothers with gestational diabetes
  1. Tez No: 941654
  2. Yazar: ELİF DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Maresin-1'in inflamasyon çözünürlüğünü arttırdığı ve enflamatuar yanıtı inhibe edip koruyucu özellikler gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmada kolostrum, ara süt ve olgun sütlerin Maresin-1 seviyelerine ve kandaki seviyelerine bakılarak kolostrumun koruyucu etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmaya 19-50 yaş arasındaki sağlıklı ve GDM tanılı doğum eylemini gerçekleştirmiş kadın bireyler dahil edilmiştir. Doğum kliniğine başvuran GDM tanısı almış 40 anne ve 40 GDM tanısı almamış sağlıklı doğum yapmış anne çalışmaya katılmıştır. Hastalar ve sağlıklı gruptan toplam 320 numune örneği toplanmıştır. Herbir anneden kolostrum, ara süt ve olgun süt sağımı yapılacak olup, kan ve sütler çalışılıncaya kadar -20 de muhafaza edilerek, hem süt hem de serumlarda çalışılacak Maresin-1 peptitleri, üretici firmanın katalogunda belirtildiği şekilde ELISA yöntemiyle çalışılmıştır. Tüm istatistiksel analizler bilgisayar paket (SSPS-26) programlarıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmayla anne sütünde kolostrum, ara süt, olgun süt ve kan değerleri GDM'li annelerin sütlerinde sırasıyla artış göstermiş olup, kanda diğer gruplara göre anlamlı bir fark elde edilmiştir. Diğer GDM tanısı olmayan normal anne kolostrum, ara süt ve olgun sütleri kan değerleriyle karşılaştırıldığında da yine sırasıyla artış oranı artmaktadır. Normal ve GDM grupları arasında da karşılaştırmalarda anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
It has been determined that Maresin-1 increases inflammation resolution and inhibits inflammatory response and exhibits protective properties. In this study, the protective effects of colostrum were evaluated by examining Maresin-1 levels in colostrum, intermediate milk and mature milk. Healthy women aged 19-50 years and women diagnosed with GDM who had given birth were included in the study. 30 mothers diagnosed with GDM and 30 healthy mothers who had given birth who applied to the obstetrics clinic participated in the study. A total of 240 samples were collected from the patients and the healthy group. Colostrum, intermediate milk and mature milk will be milked from each mother, and the blood and milk will be stored at -20 until they are studied, and Maresin-1 peptides to be studied in both milk and serum were studied by ELISA method as specified in the catalogue of the manufacturer. All statistical analyses were performed with computer package (SSPS-22) programs. According to the study, the values of Colostrum, intermediate milk and blood in breast milk increased in the milk of GDM mothers, and a significant difference was obtained in the blood compared to other groups. When the Colostrum, intermediate milk and mature milk of other normal mothers were compared with the blood values, the increase rate increased in the same order. No significant difference was observed in the comparisons between the normal and GDM groups.