Estetik ve estetik delil üzerine
On aesthetics and the aesthetic argument
  1. Tez No: 941675
  2. Yazar: OĞUZHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tanrı'nın varlığına dair argümanlar öne sürerek gerçekleştirilen delillendirmeler, din felsefesinin en temel konularından birisi kabul edilir. Bu delillerden, nizam ve gaye delili içerisinde yer alan estetik delil ise Tanrı'nın varlığını, âlemdeki estetiği ve güzelliği temele alarak inşa eder. Antik Grek'ten günümüze kadar öne sürülen bu iki anlayışı temele alan argümanlar estetik delil kapsamında değerlendirilebilir. Modern düşünceyle birlikte, estetiğin bir disiplin haline gelmesi, güzelliği de estetiğin konusu haline getirmiş, estetik delil, klasik ve modern dönem olmak üzere iki şekilde incelenmiştir. Klasik dönem içerisinde Antik Grek, Hristiyanlık ve İslam düşüncesinde ileri sürülen deliller yer alırken, modern dönem altında ise yeni bilimsel keşiflerle başlayan ve günümüze kadar devam eden süreçte ileri sürülen iddialar yer almaktadır. Tarihsel süreç göz önünde bulundurularak yapılan literatür taraması neticesinde estetik delilin oldukça kapsamlı bir içeriğe sahip olduğu görülmüştür. İncelemenin nitelikli bir değerlendirmesini yapabilmek için delille ilgili olan varlık, bilgi, duyusal, hakîkat ve güzellik kavramları incelenerek, bunların tarihsel gelişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda delilin ana hatlarıyla tanım ve tasnifi yapılmaya çalışılmıştır. İki ana başlıktan oluşan bu çalışma, Tanrı'nın varlığına dair düşünce tarihinde ileri sürülen delillendirmelerden âlemdeki estetiği ve güzelliği temele alarak, değerlendirmeye çalışmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü, güzellik ve estetik deneyimi; ikinci bölüm ise estetik delilin imkânının tartışmaktadır. Bir bütün olarak bakıldığında bu çalışma estetik delile ait temel kavramları ve bu delilin analizini ortaya koymaya teşebbüs etmektedir.
Özet (Çeviri)
Arguments for the existence of God are among the central topics in the philosophy of religion. Within these, the aesthetic argument—situated under the broader design and teleological arguments—seeks to establish God's existence based on the beauty and order evident in the universe. Arguments grounded in these ideas, from Ancient Greek thought to the present, fall within the scope of the aesthetic argument. With the rise of modern thought, aesthetics became a formal discipline, and beauty emerged as a key philosophical concept. Consequently, the aesthetic argument has been studied in both classical and modern contexts. The classical period includes formulations from Ancient Greek, Christian, and Islamic traditions, while the modern period comprises claims influenced by scientific discoveries and contemporary philosophical developments. A historical and conceptual review of the literature reveals that the aesthetic argument is rich and multifaceted. In order to evaluate it comprehensively, this study examines the concepts of being, knowledge, sensation, truth, and beauty, along with their historical trajectories. Based on these findings, the argument is defined and classified in broad terms. This study is divided into two main sections. The first discusses the nature of beauty and aesthetic experience, while the second explores the plausibility of the aesthetic argument as a rational ground for belief in God. Overall, the study aims to present a philosophical framework for understanding the core concepts and implications of the aesthetic argument in the context of the philosophy of religion.