48-72 aylık çocukların analoji kurarak uzamsal akıl yürütme becerisi ile uzamsal dil ve jest kullanımının incelenmesi
Investigation of spatial analogical reasoning skills and spatial language and gesture use of 48-72 month old children
- Tez No: 941676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmanın amacı 48-72 aylık çocukların somut ve soyut nesnelere yönelik analoji kurarak uzamsal akıl yürütme becerisinin ve bu beceriye yönelik hem çocukların hem de ebeveynlerin uzamsal dil ve jest kullanım durumlarının belirlenmesidir. Bu araştırma, karma araştırma yöntemlerinden biri olan açıklayıcı ardışık araştırma deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın kapsamında ilk olarak ölçek geliştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ardından ikinci aşamada çocukların analoji kurarak uzamsal akıl yürütme becerisine ve mekânda konum sözcük dağarcığına ilişkin nicel veriler ve sonrasında bunları açıklayacak olan anne çocuk çiftlerinin uzamsal dil ve jest kullanım durumuna ilişkin nitel veriler toplanmıştır. İlk aşamada, amaçlı örnekleme yöntemine göre belirlenen ve Erzincan merkez ilçede yer alan 15 bağımsız anaokulunda okul öncesi eğitim almakta olan 253 çocuk yer almıştır. İkinci aşamada, nicel veriler amaçlı örnekleme yöntemine göre belirlenen ve Erzincan merkez ilçede yer alan 14 bağımsız okul öncesi kurumunda eğitim almakta olan 206 çocuktan ve nitel veriler dokuz anne çocuk çiftinden toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to assess the spatial reasoning abilities of children aged 48 to 72 months by creating analogies for both concrete and abstract objects. Additionally, the study examines the use of spatial language and gestures by both children and their parents in relation to this skill. The research follows an explanatory sequential design, which is one of the mixed-methods approaches. Initially, scale development studies were conducted as part of the research. In the first stage, quantitative data on children's spatial reasoning skills and spatial vocabulary were collected by creating analogies. Qualitative data regarding the spatial language and gesture use of mother-child pairs were collected in the subsequent stage.