Son dönem kelâm ilminde Bekir Topaloğlu'nun yeri ve önemi
The place and importance of Bekir Topaloğlu in theology of the last period
  1. Tez No: 941713
  2. Yazar: ABDULBAKİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖĞÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelâm ve İtikadî İslâm Mezhepleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hicri birinci asrın ortalarından itibaren var olmaya başlayan, zamanla oluşumunu tamamlayan ve günümüze kadar dinamizmini korumuş olan kelâm ilmi, İslâm'ın inanç esaslarını konu edinmekten ve savunmaktan geri durmamış, bunu kendine bir görev addetmiştir. Kelâm ilminin edinmiş olduğu bu misyon, zaman zaman durağanlığa uğrasa da, her devirde ve her nesilde gelişerek ilerleyişini sürdürmüştür. Bu ilerleyiş, dinî ilimlerdeki durağanlığın yaşandığı ve birtakım yasaklamaların uygulandığı Cumhuriyet döneminde ise fetret dönemini yaşamış ve bir süre kelâm ilminde önemli bir gelişme vuku bulmamıştır. Temel İslâm bilimlerinin yeniden inşası hususunda birçok âlim ittifak içinde olmuş ve bu durağanlığa karşı çözüm bulmanın yolunu aramışlardır. Bu âlimler arasında Cumhuriyet dönemi kelâm ilminin Türkiye'deki zeminini oluşturan ve bu ilme hem bilimsel hem de sistemsel bir şekilde sahip çıkan; çalışmaları, araştırmaları ve yetiştirdikleri öğrencileri ile bir nesle öncü olmuş Bekir Topaloğlu'nu zikretmek gerekir. İslâmî ilimler alanını meslek alanı olarak değil, hizmet alanı olarak vizyon edinen ve bu anlayış üzere pek çok esere ve faaliyete imza atan Topaloğlu, gelenek ile modernite arasında köprü vazifesi olmayı da ihmal etmemiştir. Biz de bu çalışmamızda Bekir Topaloğlu'nun ilmiyatını ve fikriyatını kelâm ilmi noktasında ele alacak, kelâm ilmindeki konumunu ve sonraki nesle olan tesirini ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The science of kalām, which began to exist in the middle of the first century of Hijri, completed its formation in time, and has maintained its dynamism until today, has not refrained from dealing with and defending the principles of faith of Islam in every era, and has considered this as a duty. This mission of the science of kalām has continued its progress by developing in every era and generation, even though it has been stagnant from time to time. During the Republican period, when religious sciences were stagnant and some prohibitions were imposed, the science of kalām experienced a period of conquest and for a while there was no significant development in the science of kalām. Many scholars were unanimous about the reconstruction of the basic Islamic sciences and sought to find a solution to this stagnation. Among these scholars, it is necessary to mention Bekir Topaloğlu, who laid the groundwork for the science of kalām in Turkey in the Republican period and who embraced this science both scientifically and systematically, and who pioneered a generation with his studies, researches and the students he trained. Topaloğlu, who adopted the vision of the field of Islamic sciences as a field of service, not as a profession, and signed many works and activities in line with this understanding, did not neglect to serve as a bridge between tradition and modernity. In this study, we will discuss the scholarship and intellectuality of Bekir Topaloğlu in terms of the science of kalām and try to reveal his position in the science of kalām and his influence on the next generation.