2009-2020 yılları arasında üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılan hastalarda helicobacter pylori prevalansının belirlenmesi
Determination of the prevalence of helicobacter pylori in patients with upper gastrointestinal system endoscopy between 2009-2020
- Tez No: 730883
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM ŞAHİNOĞLU, DOÇ. DR. BURCU VOLKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Helicobacter pylori (H. pylori), çoğunlukla çocukluk döneminde edinilen ve tedavi edilmediği takdirde kronik enfeksiyona yol açarak gastrit, peptik ülser ve mide kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir bakteridir. Çalışmamızda üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi yapılan hastalarda yıllar içinde H. pylori enfeksiyon sıklığında meydana gelen değişikliğin ve H. pylori ile ilişkili olabilecek demografik, antropometrik ve klinik verilerin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2009-2020 yılları arasında üst GİS endoskopisi yapılarak değerlendirilen 0-18 yaş arası 3 424 hastadan, H.pylori enfeksiyonu hem histopatolojik olarak hem de hızlı üreaz testi (HÜT) ile değerlendirilen 1 432'si çalışmaya alındı. Histopatoloji ve HÜT birbiriyle uyumsuz olan 132 hasta dışlanarak kalan 1 300 hastanın demografik ve antropometrik verileri, başvuru semptomları, endoskopi ve histopatoloji bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda genel H. pylori prevalansı %25,8 olarak saptandı. Yıllara göre bakıldığında 2010'da %47,9 olan H.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Helicobacter pylori (H. pylori) is a bacterium that is mostly acquired in childhood and causes serious health problems such as gastritis, peptic ulcer disease and stomach cancer by causing chronic infection if left untreated. In our study, it was aimed to examine the changes in the frequency of H. pylori infection over the years in patients who underwent upper gastrointestinal system (GIS) endoscopy, and demographic, anthropometric and clinical data that may be associated with H. pylori. Materials and Methods: Of the 3 424 patients aged 0-18 years who were evaluated by upper gastrointestinal system endoscopy for any reason in our department between 2009 and 2020, 1 432 of whom H. pylori infection was evaluated both histopathologically and with rapid urease test were included in the study. Demographic and anthropometric data, admission symptoms, endoscopic and histopathologic findings of the remaining 1,300 patients were evaluated retrospectively, excluding 132 patients whose histopathology and rapid urease test were incompatible. Results: In our study, the overall prevalence of H. pylori was found to be 25.8%. When analyzed by years, it was shown that the prevalence of H.