Psikolojik danışmanların kişisel yaşamları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research of the personal lives of psychological counsellors
- Tez No: 941751
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik danışman olmanın bireylerin kişisel yaşamlarına nasıl yansıdığını ortaya koymaktadır. Bu genel amaç doğrultusunda bireyin psikolojik danışman olmasının aile yaşamına (roller, iletişim, beklentiler ve romantik ilişki), sosyal yaşamına (arkadaşlık ilişkileri ve sosyal aktiviteleri) ve bireysel yaşamına (öz farkındalık, öz düzenleme ve öz şefkat) nasıl yansıdığı incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi ile yürütülen çalışmada fenomenolojik desen kullanılmıştır. Çalışma grubu ölçüt ve kartopu örnekleme yöntemleri ile belirlenmiştir. Araştırma, ülkemizde aktif bir biçimde psikolojik danışman olarak çalışan 5 kadın ve 3 erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu ile yapılan görüşmelerin ses kayıtları yazıya dökülerek deşifre edilmiştir. Ardından satır kodlama yöntemi ile kodlar oluşturulmuş, belirlenen kodlar benzerlikleri ve birbirleri ile bağlantıları göz önüne alınarak kategorilendirilmiştir. Analiz sonucunda 1 tema, 3 kategori ve 10 alt kategoriye ulaşılmıştır. Bulgular tam alıntılar ile desteklenerek sunulmuştur. Verilerin çözümlenmesi sonucunda elde edilen bulgular, psikolojik danışman olmanın bireylerin kişisel yaşamlarına çeşitli şekillerde yansıdığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar mesleklerinin, aile ve sosyal yaşam içerisindeki kişilerarası iletişimlerini etkilediğini ifade etmiştir. Ayrıca aile içerisindeki rollerinde“danışılan kişi”haline geldikleri, meslekleri dolayısıyla aile üyelerinin, sosyal ve iş çevresinin beklentileriyle karşı karşıya kaldıkları görülmüştür. Katılımcılar, ilişkilerinde sahip oldukları kişisel sınırlarını düzenlediklerini ve daha seçici arkadaşlıklar kurmaya başladıklarını paylaşmıştır. Katılımcıların çoğunluğu mesleklerini öz farkındalık, öz düzenleme ve öz şefkatlerinin artışı ile ilişkilendirmektedir. Elde edilen bulgular neticesinde araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika yapıcılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how being a psychological counsellor reflects on the personal lives of individuals. In line with this general purpose, how being a psychological counsellor reflects on family life (roles, communication, expectations and romantic relationship), social life (friendship relationships and social activities) and personal life (self-awareness, self-regulation and self-compassion) were investigated. A phenomenological design was used in the study, which was carried out using qualitative research methods. The study group was determined using criterion and snowball sampling methods. The study was conducted with 5 female and 3 male participants who are actively working as psychological counsellors in our country. The data were collected by means of 'Semi-structured interview form' and 'Personal information form' prepared by the researcher. The content analysis method was used to analyse the data obtained. The audio recordings of the interviews with the study group were transcribed and deciphered. Then, codes were created using the line coding method and the codes were categorised by considering their similarities and connections with each other. As a result of the analysis, 1 theme, 3 categories and 10 subcategories were reached. The findings are presented with full quotations. The findings from the analysis of the data illustrate that being a psychological counsellor is reflected in the personal lives of individuals in a number of ways. The participants considered being a psychological counsellor in relation to the development and change of their communication in family and social life. In addition, it was observed that they became a 'consulted person' in their role within the family and faced the expectations of family members, social and business environment due to their profession. The participants regulated their personal boundaries in their relationships and began to build more selective friendships. The majority of participants associate their profession with increased self-awareness, self-regulation and self-compassion. As a result of the findings, several suggestions were made for researchers, practitioners and policy makers.