Hibrit (karma) savaş perspektifinde Türk milli mücadelesi (1918-1922)
Turkish war of independence in the perspective of hybrid (Mixed) war (1918-1922)
- Tez No: 941756
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 488
Özet
İnsanoğlu arasındaki güç, iktidar ve çıkar mücadelesi çerçevesinde ortaya çıkan savaşların tarihinin insanlık tarihi kadar eskiye dayandığı söylenebilir. Özellikle Dünya Savaşları'nın ortaya çıkardığı yıkımın büyüklüğü; uluslararası toplumun, savaşlara yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması ve böylelikle de savaşların önlenmesi yönünde gayret göstermesine neden olmuştur. Söz konusu gelişmeler neticesinde; gerek devletler düzeyinde gerekse akademik literatürde, savaşın nedenlerini inceleyen kapsamlı bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu kapsamda, savaş olgusunun amaçları ve felsefesi bağlamında daha iyi anlaşılabilmesi için dönemlerinin önemli asker, düşünür, filozof ve farklı disiplinlerden bilim insanlarının düşünceleri ve eserlerinin de analize tabi tutulması bir gereklilik olarak belirmektedir. Savaş olgusu, 20. yüzyıl ile birlikte çok boyutlu ve disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmaya başlanmıştır. Bu çerçevede, savaşın evrimi ve dönüşümü çeşitli metotlarla incelenmeye çalışılmış, bunlardan en kabul göreni ise geçmişten günümüze savaşların dönüşümünü nesillere göre ayırarak sınıflandırmak olmuştur. Bu sınıflandırmada, yaşanan savaşlar dört tarihsel döneme (nesil) ayrılarak ele alınmıştır. Bu kapsamda, yeni nesil savaşların en gelişmiş ve karmaşık türü olarak ifade edilebilecek hibrit (karma) savaş kavramı ile birlikte günümüz savaş anlayışının melezleştiği, bunun yanı sıra savaş ve barış dönemleri arasındaki ayrımın da bulanıklaştığı gözlemlenmektedir. 2000'li yılların başında kavramsal olarak ortaya konmuş olan hibrit savaşın, bazı teorisyenler tarafından Antik Çağ'dan beri savaş tarihinde yer tuttuğu ifade edilmekle beraber; özellikle İsrail - Lübnan Savaşları ile Rusya'nın Doğu Ukrayna ve Kırım Müdahaleleri'nin ise yakın dönem hibrit savaş örnekleri olduğu kabul görmektedir. Çalışmamızda da Millî Mücadele'nin bir hibrit savaş örneği olabileceği düşüncesinden hareketle, söz konusu savaş türünün temel nitelikleri ve bileşenleri karşılaştırmalı olarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu kapsamda, hibrit savaşın temel özellikleri ile hibrit savaş konsepti bileşenlerinden seçilmiş on altı temel husus açısından Millî Mücadele'nin genelinde yürütülen her türden faaliyetin değerlendirilmesi yapılmak suretiyle“Millî Mücadele bir hibrit savaş örneği midir?”sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır. Millî Mücadele ile ilgili tüm bu değerlendirmeler yapılırken dikkati çeken en önemli husus ise söz konusu hibrit uygulamaların tamamının mecburiyetten doğmuş olması ve özgünlüğü nedeniyle uygulanan tekniklerin“Türk Tipi Hibrit Savaş Örneği”olarak adlandırılabileceğidir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the history of wars that occur within the framework of the struggle for power, power and interest between human beings dates back as old as the history of humanity. Especially the magnitude of the destruction caused by the World Wars has led the international community to strive for the prevention of wars and, naturally, the elimination of the factors that lead to wars. Accordingly, extensive scientific research has been conducted at the state level and in the academic literature to examine the causes of war. In this context, in order to better understand the phenomenon of war in the context of its aims and philosophy, it is necessary to analyze the thoughts and works of important soldiers, thinkers, philosophers and scientists from different disciplines. Since the 20th century, the phenomenon of war has been handled with a multidimensional and interdisciplinary approach. Within this framework, the evolution and transformation of war has been analyzed through various methods, the most accepted of which has been to classify the transformation of wars from the past to the present by dividing them according to generations. In this classification, wars are divided into four historical periods (generations). In this context, it is observed that with hybrid warfare, which is the most advanced and complex type of new generation wars, today's understanding of war has become hybridized and the distinction between periods of war and peace has blurred. Although hybrid warfare, which was conceptually introduced in the early 2000s, has had a place in the history of warfare since antiquity, the 1982 and 2006 Israel-Lebanon Wars and the 2014-2015 Russian interventions in Eastern Ukraine and Crimea are also recognized as recent examples of hybrid warfare. In this study, based on the argument that the War of Independence can also be an example of hybrid warfare, first, the basic characteristics of hybrid warfare and the overall War of Independence were comparatively evaluated in terms of hybrid warfare components. In this context, the military and non-military activities carried out throughout the War of Independence were evaluated in terms of the characteristics of hybrid warfare and sixteen basic issues selected from the components of hybrid warfare, and the question“Is the War of Independence an example of hybrid warfare?”was tried to be answered. The most important point that draws attention while making all these evaluations about the War of Independence is that all of these hybrid practices were born out of necessity and the techniques applied due to their originality can be called“Turkish Type Hybrid Warfare Example.”