Etkili kurumsal imajda halkla ilişkiler
Public relations in effective corporate image
- Tez No: 94176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Halkla İlişkilerin Allen H. Center ve Scott M. Cutlip'in geliştirdiği Dört Aşama Modeli 'nin kurumsal imaj yaratma varsayımından yola çıkarak hazırlanan bu çalışmada, etkili imajın hazırlanması ve imajlar ile bireyler üzerinde amaçlanan etkinin yaratılabilmesi için gerekli koşullar incelenmiştir. Hedef kitlede istenen yönde davranış ve tutum değişikliği yaratılması ve ikna edilmesi onların bu yönlerine doğrudan isabet eden halkla ilişkiler yöntemle^ ve bu yöntemlerle oluşturulan imaj sonucu olabilmektedir. Etkili ve doğru imajın hazırlanması için söz konusu koşullar gerçekleştirildiğinde, bireyler imajlardan olumlu yönde etkilenecek ve imajı yapılan ürün veya hizmetin tüketicisi olacaklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, which has been prepared in the light of the corporate-image-creation-hypothesis of Four Steps Model, developed by Allen H. Center and Scott M. Cutlip in the Public Relations, effective image creation and necessary conditions on images and individuals have been analyzed. Behavior required from targeted customers, attitude creation and persuation might be the result of public relations methods directly affecting them and the image created by these methods. When the questioned conditions are implemented to create effective and right image, the individuals will be positively affected by these images and be producers of the imaged product or the service. dokuma*»*** mmm