Küresel rekabet avantajı olarak etkili kurum imajı ve halkla ilişkilerin rolü
Effective corporate image as advantage in global competition and role of public relations
- Tez No: 162377
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLEND GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşme, tüm dünyada ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal ve teknolojik anlamda bütünleşmelerin yaşanmasına neden olmuş ve tüm bu alanlarda önemli değişim ve gelişimlerin yaşanmasını sağlamıştır. Küreselleşme süreci sonucunda yaşanan değişimlerden en çok etkilenen alanlardan bir tanesi de iş piyasası ve bu piyasa içerisindeki işletmelerin rekabet anlayışları olmuştur. Günümüzde küreselleşmenin bir sonucu olarak yaşanan gelişmelere bağlı olarak herhangi bir işletmenin sunduğu en düşük fiyat, en yüksek kalite ve en iyi hizmet, kısa zamanda tüm rakip işletmeler için bir standart oluşturmaktadır. Bu nedenle işletmelerin rekabet güçlerini koruyabilmeleri için farklı arayışlara girmeleri ve kaliteli ve düşük maliyetli üretim dışında rekabet araçları geliştirmeleri gerekmektedir. İşte bu noktada işletmelerin sahip oldukları kurum imajının rekabet üzerinde önemli etkileri olduğunu ve küresel rekabet sürecinde işletmelere önemli avantajlar sağladığım söylemek mümkündür. Kurum imajı hedef kitlelerin kurum ile ilgili algılamalarından ve kurumsal iletişim, kurumsal dizayn ve kurumsal davranış süreçlerinin yarattığı sonuçlar ile oluşmaktadır. Küresel rekabet avantajı olarak kurum imajından yararlanabilmenin koşullarından biri hem kurum içi hem kurum dışında somut ve soyut bir anlamda etkili bir imaj oluşturmaya çalışmaktır. Bu noktada da kurumların yürüttükleri halkla ilişkiler çalışmalarının büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü halkla ilişkiler çalışmaları kurum içi ve dışına yönelik boyutlarıyla kurum imajının oluşturulması, yerleştirilmesi, değiştirilmesi veya etkinliğinin arttırılması aşamasında bir rehber görevi üstlenecek avantajlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Globalisation has caused economic, social, cultural, political and technological unity all over the world and effected some radical change and development in all these branches. Business market and the understanding of competition adopted by the corporations within this market are considered to be the branches that have been mostly affected by the changes caused by globalisation. In today's world, the lowest price, the highest quality and the best service of any corporation soon constitute the standards for all other corporations. Therefore, it is essential that corporations try various techniques and develop means of competition other than quality production at a low cost in order to compete with others. It is, then, possible to claim that the corporate image of corporations has important effects on competition and that it provides advantages for corporations in the process of global competition. Corporate image comprises the impressions of the target groups about the corporation and is created by the phases of corporate communication, design and behaviour. One of the conditions of making use of corporate image as a means of global competition is to try to create an image both within the corporation and outside it. In this process, the implementation of the public relations department are of great importance since they have a very useful role as a guide in the formation, application, modification and effectiveness of the corporate image.